Lajmet e Cloud Computing, analiza dhe opinioni i tendencave

Çfarë duhet të dijë çdo projektues i papërvojë i çipeve për renë kompjuterike
If you're a designer considering a move to the cloud, you may be overwhelmed by the sheer volume of data at your disposal. The most important aspects of cloud computing are described in this article, and a discussion of the implications of these changes for the job of chip designers is provided. Popular facts about […]
Një strategji efikase për përdorimin e kompjuterit cloud për të revolucionarizuar shërbimet publike.
Cloud computing is the practice of making computing resources available on demand through the Internet. Governments relied heavily on cloud computing to maintain essential services like emergency hotlines and long-distance education during COVID-19. Instead of spending money on data centers and servers, governments may simply rent them as required from cloud providers and use them […]
A to Z of Web Design, Development & Hosting: Learn How To Speak The Language
Because we are professionals who host, code, build, and maintain websites and applications for a living, we have our own "lingo," often known as a website language, which can at times be puzzling to our customers and other people who do not design, develop, and host websites and applications as their primary source of income. […]
39 tregues për t'ju ndihmuar të përmirësoni aftësitë tuaja për zhvillimin e ueb-faqes
The field of Web development is always changing, as new technological advances are created on a daily basis. Businesses are also beginning to understand the significance of undergoing digital transformation in the wake of COVID-19. The production of websites is becoming an increasingly important industry, and as a result, new applications and software are being […]
10 gënjeshtrat kryesore që u janë thënë dizenjuesve të uebit dhe zhvilluesve të uebit
Çdo zhvillues dhe dizajner i uebit duket se ka një histori horror ose dy (ose njëzet) për të përfituar nga një klient që nuk do të paguajë. Nuk mund të bësh shumë pasi të ndodhë. Është e trishtueshme por e vërtetë. Pa një kontratë ose mekanizëm të përcaktuar pagese, mund t'ju duhet të pranoni humbjen. Pa një dokument ligjor, […]
Prezantimi i Netooze Marketplace: Platforma jonë për aplikacionet dhe mjetet e parakonfiguruara me 1 klikim
Netooze ka lançuar së fundmi një shërbim të krijuar për vendosjen e serverëve vStack me një grup aplikacionesh me 1-klikim të zgjedhur me dorë, të krijuar nga partnerët e teknologjisë që ofrojnë mjete dhe shërbime që kanë qenë të kërkuara nga komuniteti ynë i zhvilluesve. Instalimi i aplikacioneve të reja nuk ka qenë kurrë më i lehtë sesa me Netooze Marketplace. Instalimi i aplikacioneve moderne mund të […]
Dëshironi të fitoni para nga Cloud Computing?
Ka shumë shembuj të njerëzve që punojnë me sukses nga shtëpia dhe fitojnë para në internet. Në ditët e sotme, falë The Social Network, një film dramatik biografik amerikan i vitit 2010 për themelimin e uebsajtit të rrjeteve sociale Facebook, çdo student që largohet nga kolegji ose universiteti beson se ai ose ajo ka atë që duhet për të pasur sukses si Mark Zuckerberg, […]
Cili është projektuesi apo zhvilluesi më i mirë?
Faqet e internetit përdoren pothuajse në çdo aspekt të jetës sonë të përditshme. Të gjitha faqet e mediave sociale kanë faqe interneti dhe ose aplikacione. Shumica e vendeve të punës kanë një intranet që aksesohet nëpërmjet internetit. Dhe kryesisht çdo pajisje celulare ka një lidhje në një farë mënyre në ueb. Përdoruesit zgjedhin faqet që ua bëjnë më të lehtë […]
Një Udhëzues për Cloud Computing për bizneset e vogla dhe në zhvillim
Cloud computing: udhëzues për një fillestar Çfarë është saktësisht kompjuteri cloud? Si funksionon saktësisht cloud? Shumica prej nesh në shoqërinë e sotme kanë përdorur një lloj kompjuteri cloud. Yahoo, Hotmail, Gmail dhe Outlook, për shembull, të gjithë përdorin cloud. Në vend që të ekzekutoni programin e postës elektronike në laptop, ju hyni në Gmail përmes cloud. Gmail-i […]
23 Cloud Computing që vërtet rezonojnë me të gjithë
Kohët e fundit, shumë është folur dhe publikuar në cloud computing, të mira dhe të këqija. Gjatë gjithë ardhjes së kompjuterit cloud, disa pjesë të vërteta urtësie janë nxjerrë atje, duke reflektuar në mënyrë efektive atë që është në mendjen e konsumatorëve - dhe ndoshta atë që duhet thënë. Krahasimi i njohur "i shtyrë nga moda" i CEO i Oracle Larry Ellison nga viti 2008 është legjendar, […]
Kubernetes në Netooze Cloud
Kubernetes tani është implementuar në Netooze Cloud Tani mund të krijoni grupin tuaj Kubernetes me kosto të ulët dhe të gatshme për përdorim brenda disa minutash me menaxhim të optimizuar të lëshimit, tolerancë ndaj gabimeve dhe natyrisht shkallëzueshmëri. Çfarë është Kubernetes? Kubernetes është një sistem orkestrimi i kontejnerëve që është me burim të hapur dhe përdoret për të automatizuar vendosjen, shkallëzueshmërinë dhe menaxhimin e softuerit. Kubernetes […]
Pse duhet ta çoni Dyqanin tuaj të Modës në Cloud 
Cloud është bërë pjesë përbërëse e infrastrukturës moderne të kompanisë vitet e fundit. Techaisle zbuloi se bizneset me një infrastrukturë IT dhe informatikë cloud kishin një shkallë më të lartë suksesi sesa rivalët e tyre më pak të avancuar teknologjikisht. Veçanërisht, firmat e vogla dhe të mesme (SME) që përdorin zgjidhje të menaxhimit të bazuara në renë kompjuterike gëzojnë reduktime të konsiderueshme të kostos dhe një rritje të produktivitetit […]
Pse duhet të zotëroni një Cloud për ndërmarrje private
Jeni të ngopur me paratë tuaja të fituara me vështirësi të shpenzuara në renë publike? Nëpërmjet përdorimit të firewall-it tuaj, Cloud-i juaj privat do të krijohet vetëm për ju. Ndërmarrjet po ndërtojnë gjithnjë e më shumë retë private në qendra të dhënash me qira, në pronësi të tregtarëve, si Netooze, edhe pse retë private funksionojnë tradicionalisht në premisë. Kur në themel të Resë […]
Procesorët Pentium dhe Celeron do të hiqen nga laptopët deri në vitin 2023
Intel po ndërpret markat Pentium dhe Celeron në favor të procesorit të ri Intel. Logoja e re do të zëvendësojë të dy markat ekzistuese në fletoret e vitit 2023, duke i bërë gjërat më të lehta për blerësit që blejnë laptopë me kosto të ulët. Intel tani do të përqendrohet në markën e saj Core, Evo dhe vPro për pajisjet e saj kryesore, ndërsa Intel Processor do të […]
Mbi 40 gjëra për të bërë dhe për të mos bërë për Cloud Computing
Cloud computing është padyshim një garë e parë në garën në internet. Me gjithë energjinë dhe zhurmën, është e lehtë për këdo që të kapet dhe të kalojë pa marrë parasysh faktorët kryesorë për të mundësuar përgatitjen e duhur. Teknologjia ka ndryshuar biznesin në mënyra që ne nuk mund t'i kishim kuptuar. Kompanitë duhet të investojnë […]
65 Statistikat, faktet dhe tendencat në Cloud Computing për vitin 2022
A mund ta dëgjoni misteriozin 'global cloud computing Hum'? Epo, sigurisht që mundem dhe po bëhet gjithnjë e më e fortë që nga shpërthimi në punën në distancë pas pandemisë. Është e sigurt të thuhet se kompjuteri cloud ka ndryshuar thellësisht mënyrën se si jetojmë dhe bëjmë biznes si njerëz. Dhe kjo risi nuk tregon asnjë shenjë ngadalësimi […]
Cilat janë disa nga përfitimet kryesore të Cloud Computing në 2022?
Që nga fillimi i biznesit dhe tregtisë, njerëzit kanë kërkuar teknika më të mira të ruajtjes dhe rikthimit të të dhënave. Të dhënat dikur ruheshin fizikisht në dokumente letre përpara ardhjes së kompjuterëve, por sot ato ruhen në mënyrë dixhitale në hard disqet e kompjuterëve dhe serverëve. Sasi të mahnitshme informacioni mund të ruhen, analizohen dhe merren me […]
Efektet e Cloud Computing në SME-të në vendet e botës së tretë
Industria e telekomunikacionit i ka kushtuar vëmendje të konsiderueshme kompjuterit cloud, ndërsa vendet e tregut në zhvillim kanë treguar emocione edhe më të mëdha për teknologjinë. Për shkak të natyrës "greenfield" të TIK-ut në shumë vende, "kapërcimi" në kompjuterin cloud është i imagjinueshëm. Qeveritë në të gjithë globin e kanë njohur rritjen ekonomike që promovon potencialin e brezit të gjerë në vitet e fundit. […]
Cilët elementë kontribuojnë në ndarjen dixhitale dhe si mund ta kapërcejmë hendekun?
"Ndarja dixhitale" është pabarazia midis përqindjes së njerëzve në një zonë të caktuar që kanë akses në format moderne të komunikimit elektronik dhe atyre që nuk kanë. Telefonat celularë, televizorët, kompjuterët dhe interneti janë të gjithë shembuj të kësaj lloj teknologjie. Kur filloi të shfaqej ky hendek në aksesin në teknologji dhe pse? […]
Mallra Netooze - Mallra për Shitje të Kompjuterisë së Modës
Moda në vitin 2022 nuk ka të bëjë me të qenit në trend aq shumë sa të ketë një ndjenjë thellësisht origjinale të stilit personal. Netooze është krenare të njoftojë lançimin e linjës sonë të veshjeve në merch.netooze.com Ne po përpilojmë bluza dhe aksesorë të frymëzuar nga kompjuteri, nga dizajni dhe teknologjia deri te inteligjenca artificiale, matematika dhe […]
100+ nga pyetjet dhe përgjigjet më të zakonshme të intervistave të serverit SQL (2022)
Jeni të interesuar të bëheni Zhvillues SQL? Një karrierë në SQL është në rritje në 2022, dhe ju mund t'i bashkoheni komunitetit gjithnjë në zgjerim. MySQL është një sistem i menaxhimit të bazës së të dhënave relacionale të Oracle (RDBMS) i bazuar në gjuhën e strukturuar të pyetjeve (SQL). Në këtë tutorial, unë do të shqyrtoj disa nga serverët SQL më të kërkuara […]
Konvertoni sitin e vetëm të WordPress në një faqe shumëfishe
Që nga WordPress 3.0, përdoruesit kanë pasur mundësinë e konvertimit të blogeve të tyre në një instalim WordPress me shumë faqe, një version WordPress që ju lejon të ekzekutoni shumë site nga një instalim i vetëm i WordPress dhe paneli i WordPress duke përdorur një grup temash dhe shtojcash. Ju keni kontroll të plotë mbi faqen kryesore dhe nënfaqet, duke përfshirë veçoritë, temat, […]
Kërkesat e pagave, rritjes së punës dhe arsimit për zhvilluesit e uebit
Kur COVID-19 goditi në 2020, puna në distancë u bë gjithashtu standardi në shumicën e organizatave me punën në vend të rezervuar kryesisht për punëtorët kryesorë. Tani ka pasur një ndryshim dramatik dhe luksi dhe fleksibiliteti i punës në shtëpi që shumë kanë shijuar tani është në një prirje rënëse. Dhe me këtë ndryshim gjigant në valë, […]
Në rreth dhjetë vjet, truri juaj mund të futet në një kompjuter
"PO PO MUND të shkruanit dhe të vizatoni drejtpërdrejt nga truri juaj në një kompjuter me shpejtësinë e mendimit" Sa interesante do të ishte? Ose çfarë nëse mund të hyni në një lojë dhe të përjetoni udhëtimin e gëzimit të një jete, pa rrezikun e lëndimit dhe vdekjes? A duket kjo shumë e largët për të qenë një […]
STARTUPS DUHET PËR RE NË 2022 DHE MË tej
Të gjitha startup-et, në thelbin e tyre, kanë të njëjtën ambicie: të ndërtojnë një kompani nga kockat e zhveshura e lart. Me disa prej tyre që ndërtojnë lehtësisht me mbështetjen e investitorëve, dhe të tjerë që mbështeten vetëm në një buxhet dhe punë të palodhur, një përfundim i pashmangshëm që ata do të arrijnë është ky: kryerja e operacioneve të tyre nëpërmjet cloud është mënyra më efektive […]
On-Premise vs. Cloud: Dallimet kryesore, Përfitimet dhe Rreziqet
Në thelb, ndryshimi themelor midis softuerit cloud dhe atij në premisë është vendi ku ai banon. Softueri në premisë instalohet në nivel lokal, në kompjuterët dhe serverët e biznesit tuaj, ku softueri cloud është i vendosur në serverin e shitësit dhe aksesohet nëpërmjet një shfletuesi uebi.
Think Tank: Çfarë duhet të dini për ndërprerjen
Çfarë duhet të dini rreth përçarjes, sipas një grupi mendimesh Për të prishur një treg, duhet së pari të identifikoni normat e tij, të gjeni mënyra për t'i përmbysur ato dhe më pas të zhvilloni një model të ri biznesi që konkurron me ato norma. Ky postim do t'ju ndihmojë të merrni të njëjtin njohuri. Ky blog, i shkruar nga një prej […]
Pse Softueri Tradicional i Integrimit SaaS po dështon
Është koha për të përballuar pengesat e integrimit të SaaS me një strategji të drejtuar nga ekosistemi. SaaS, ose softueri si shërbim, është një qasje popullore e informatikës cloud për ofrimin e softuerit të biznesit. Qoftë për email dhe komunikim social, CRM, ERP ose HRM, kompania juaj punëson të paktën një ose më shumë sisteme SaaS. E thënë thjesht, çfarë është […]
Roli i Integrimit të Sistemit IT në Transformimin Dixhital
Transformimi i plotë dixhital kërkon integrim të përditësuar të sistemit të TI-së. Ka shumë përparësi për përmirësimin e sistemeve IT të një kompanie. Nëse dëshironi të rrisni shpejtësinë, përshtatshmërinë dhe shkallëzimin e biznesit tuaj duke ulur njëkohësisht kostot, përmirësimi i infrastrukturës suaj është i nevojshëm. Supozoni se një kompani është serioze për kalimin në biznesin dixhital. Në atë rast, përfundimisht do të vijë […]
Hyrje në Netooze Cloud Computing
Në këtë pjesë të parë të serisë sonë Netooze Cloud Computing, do të mësojmë gjithçka rreth kompjuterit në renë kompjuterike, shërbimet e tij të shumta dhe mënyrat e shumta që mund të përdoret. Sektori i IT duket se i nënshtrohet ndërrimeve të përditshme. Natyra gjithnjë në zhvillim e teknologjisë e bën të vështirë të qëndrosh në krah të inovacioneve të saj më të fundit. Cloud computing ka qenë atje […]
DIVERSITETI NË TEKNO: ARSYET PSE KA KUPTIM
Me kompanitë që i japin gjithnjë e më shumë përparësi diversitetit vitet e fundit, koncepti mbetet kryesisht abstrakt dhe lë shumë hapësirë ​​për përmirësim në zbatimin e tij, veçanërisht në hapësirat e teknologjisë dhe inovacionit. Ndërsa studimet vazhdojnë të nxjerrin në pah pabarazitë midis burrave dhe grave në industrinë e teknologjisë, me burrat që kanë katër herë më shumë gjasa për të gjetur punë në […]
E ARDHMJA E INFORMATIVE TË REVE
Ndërsa Netooze vëzhgon dhe vazhdon të lulëzojë në hapësirën e llogaritjes cloud, evolucioni, më konkretisht hapi tjetër në informatikë cloud, po bëhet më i qartë nga dita në ditë. Me një shtresë të re të zhvillimit të aplikacioneve, operacioneve dhe vëzhgueshmërisë, ndër elementë të tjerë, "Multicloud" është shfaqur dhe po ecën me shpejtësi. Ndërsa disa i referohen […]
Si të përdorni Terraform me Netooze
Terraform është një mjet për planifikimin, krijimin dhe mirëmbajtjen e infrastrukturës. Si dhe një gamë të gjerë shërbimesh të ofruara nga ofrues të tjerë, ju mund ta përdorni atë për të menaxhuar serverët VPS Netooze, ruajtjen e S3 dhe madje edhe të dhënat DNS. Terraform mund të operohet nga desktopi juaj ose nga një server në distancë dhe ka një ndërfaqe të linjës së komandës. Kur përdorni […]
Diversiteti në teknologji: Si të sfidoni me sukses status quo-në!
Nuk është sekret se diversiteti dhe çështjet e përfshirjes kanë pllakosur industrinë e teknologjisë që nga fillimi. Homogjeniteti i sektorit nuk është më thjesht një problem sipërfaqësor; ndoshta është një nga arsyet kryesore pse ekzistojnë kaq shumë probleme më të mëdha në teknologji sot! Kjo ka pasoja për barazinë, drejtësinë dhe drejtësinë dhe ka shkaktuar katastrofike […]
DORËZIMI I APLIKACIONIT CLOD NJË PUNË NË RREGULLIM PËR SHUMË
Me performancën e aplikacionit që është përcaktuesi më i mirë për elasticitetin, transformimin dhe suksesin dixhital, shpërndarja e aplikacioneve përmes cloud është shfaqur si një mjet efikas përmes të cilit mund të realizohen këto objektiva. Megjithatë, jo shumë kompani mund të lidhen me një proces pa probleme në lidhje me vendosjen e aplikacionit cloud. Me një numër kompanish që përpiqen ta bëjnë atë siç duhet, […]
HARIMI I RRUGËS DREJT SIGURISË KUANTUME KIBERNETIKE: NJË PERSPEKTIVË E SHBA
Teksa teknologjitë kuantike vazhdojnë të zhvillohen me një ritëm të shpejtë, ka pasur një rritje përkatëse të shqetësimeve në lidhje me sigurinë e të dhënave të koduara, një realitet për të cilin agjencitë federale të SHBA janë bërë shumë të vetëdijshme. Duke marrë parasysh kufizimet aktuale të sigurisë kibernetike dhe sa të papajisur janë ata për t'u përballur me kërcënimet kuantike, agjencitë federale e kanë bërë prioritet […]
TRANSFORMIMI DIGJITAL NË EPOKËN E PANDEMISË
Fillimi i pandemisë në mars 2020 ka kërkuar një ndryshim paradigme në mënyrën se si kompanitë i qasen biznesit, me shumicën e tyre që zgjedhin strategji dixhitale që japin vlerë të qëndrueshme për veten dhe klientët e tyre. Si rezultat, kompanitë tani shërbejnë dhe lidhen me klientët e tyre shumë më ndryshe nga sa bënin përpara […]
Si të bëheni një tregtar bashkëpunëtor i Cloud Computing - Netooze
Si funksionon Marketerët e filialeve të Netooze fitojnë 10% të të gjitha pagesave të referimeve për një vit dhe 5% të të gjitha pagesave të referimeve tuaja të bëra gjatë viteve të mëvonshme. Sidoqoftë, Netooze Partnership Associates fitojnë 100% të të gjitha fitimeve pas kostove të përgjithshme, të cilat mund të jenë më të përshtatshme nëse dëshironi të bëheni një bashkëpunëtor partneriteti në Netooze në një […]
Netooze® Cloud Computing - The Backstory
Netooze® u themelua në vitin 2021 pasi Dean Jones dha dorëheqjen nga pozicioni i tij si Drejtor i Projekteve Strategjike në Universitetin Cranfield, një universitet britanik i kërkimit publik pasuniversitar i specializuar në shkencë, inxhinieri, dizajn, teknologji dhe menaxhim për të mbështetur prindin e tij të moshuar jashtë vendit gjatë COVID-19. Rritja e kërkesës për infrastrukturë IT me kosto të ulët dhe akses më të shpejtë të të dhënave Dean pa […]
Çfarë është Netooze S3? - Shërbimi i thjeshtë i ruajtjes së objekteve në renë kompjuterike
Çfarë është Netooze S3 Storage? S3 Storage i lejon klientët tanë të ruajnë një sasi të pafundme të dhënash të pastrukturuara të çdo lloji dhe madhësie në mënyrë të sigurtë si objekte në hapësirën cloud të përputhshme dhe të shkallëzueshme me Netooze S3. Rastet e përdorimit të Netooze S3? Pritja e mediave: Ruajtja e objekteve është e përkryer për shërbimet e transmetimit pasi i jep çdo skedari mediash një […]
Pse VMware është zgjedhja e qartë për infrastrukturën tonë në renë kompjuterike
Pse VMware? Serverët e VMware mund të krijojnë, modifikojnë dhe ekzekutojnë makina virtuale (VM) dhe është një produkt softuerësh virtualizimi i zhvilluar dhe furnizuar nga VMware, Inc., një degë e Dell Technologies. Edicionet x64 të Windows dhe Linux mbështesin hipervisorin e hostuar VMware Workstation. Çdo sistem operativ, duke përfshirë variacionet e Microsoft Windows, Linux, BSD dhe MS-DOS, mund të […]
Një gamë e re e serverëve të informatikës cloud
Pse vStack? VMware kërkon burime të konsiderueshme për mirëmbajtjen e infrastrukturës. Platforma e virtualizimit vStack ishte ideale sepse kursente në softuer dhe harduer dhe thjeshtoi menaxhimin e infrastrukturës përmes një qasjeje hiperkonvergjente dhe shkallëzimit dhe rikuperimit më të shpejtë në internet. Si funksionon vStack? vStack është një platformë virtualizimi hiper-konverguar. Një infrastrukturë e vetme e unifikuar e moduleve të përcaktuara me softuer të qendrës së të dhënave […]
Mbi 40 statistika, fakte dhe tendenca në Cloud Computing për vitin 2022
Cloud computing nuk është më trillim. Është një realitet. Dhe nëse bizneset e pëlqejnë apo jo, është një realitet që është këtu për të qëndruar. Të paktën për të ardhmen e parashikueshme, kompjuteri cloud është vendosur të rritet. Është gjithashtu inkurajuese të shohësh se shumica e kompanive të mëdha të teknologjisë shumëkombëshe kanë kaluar tashmë në cloud dhe […]
Krijoni një server të ri vstack me WordPress 1 Klikoni Aplikacionin në NETOOZE
Përshkrimi WordPress është një platformë pa pagesë dhe me burim të hapur për ndërtimin e faqeve të internetit. Është sistemi më i thjeshtë dhe më i fuqishëm i menaxhimit të përmbajtjes (CMS), i cili u lejon përdoruesve pa aftësi programimi të krijojnë dhe menaxhojnë faqet e internetit dhe blogjet e tyre. WordPress është një platformë e shkëlqyeshme për ndërtimin e të gjitha llojeve të faqeve në internet: nga bloget tek tregtia elektronike, faqet e internetit të korporatave dhe portofolet […]
Pritja e Cloud VPS për WordPress Geeks
Përputhja e WordPress e krijuar në parajsë Unë e kam dashur gjithmonë WordPress-in, veçanërisht kur e nisa pasi ofronte shumë opsione për të zgjeruar funksionalitetin e faqes në internet dhe kështu mundësi të pafundme. Le të jemi të sinqertë, WordPress është mbret kur bëhet fjalë për blogimin. Por ka disa opsione të reja alternative emocionuese të cilat unë do t'i trajtoj në […]
Cloud Hosting vs Shared Hosting kush është fituesi
Vendosja e skenës Fillova të krijoj faqe interneti në vitin 2001. Në atë kohë Dreamweaver ishte mbret dhe multimedia ishte gjëja. Më pas, rreth vitit 2005, hasa në WordPress dhe rashë në dashuri. Kryesisht me aftësinë për të krijuar shpejt një faqe interneti dhe për të zgjeruar funksionalitetin e saj duke përdorur shtojca. Ishte pothuajse shumë e mirë për të qenë e vërtetë. Unë […]
HAPËSRA E PUNËS HIBRIDE MODERNE KA NEVOJË PËR KËTO SHËRBIME TË RRJETIVE BËRTHAMË
Me pandeminë që ndryshon përgjithmonë kulturën e vendit të punës dhe sfidon nocionet tradicionale për hapësirat e punës, organizatave u është dashur të modernizojnë rrjetet e tyre dhe t'u përshtaten mënyrave të reja për të bërë gjërat. Kjo ka krijuar vendin e punës hibrid – një model që përzien punën në zyrë dhe atë në distancë – e mundësuar kryesisht nëpërmjet adoptimit të virtualizimit, privat […]
SHUMA E INOVACIONIT
Fillimi i COVID-19 ka përshpejtuar shkallën e transformimit dixhital global dhe Netooze beson se ky ritëm i shpejtë i dixhitalizimit do të vazhdojë vetëm. Ne kemi vëzhguar përhapjen e tij në një numër sektorësh, veçanërisht për sa i përket mënyrës se si operojnë bizneset në këtë mjedis konkurrues pas pandemisë. Meqenëse puna në distancë mbetet e lartë në listën e prioriteteve […]
Instalimi i WordPress në serverin vStack
Përshkrimi WordPress është një platformë pa pagesë dhe me burim të hapur për ndërtimin e faqeve të internetit. Është sistemi më i thjeshtë dhe më i fuqishëm i menaxhimit të përmbajtjes (CMS), i cili u lejon përdoruesve pa aftësi programimi të krijojnë dhe menaxhojnë faqet e internetit dhe blogjet e tyre. WordPress është një platformë e shkëlqyeshme për ndërtimin e të gjitha llojeve të faqeve në internet: nga bloget tek tregtia elektronike, faqet e internetit të korporatave dhe portofolet […]
A është organizata juaj gati për t'u siguruar në cloud?
Reja sjell përfitime të shumta për organizatat e të gjitha madhësive dhe llojeve në aspektin e shkallëzueshmërisë, kursimeve të mundshme të burimeve dhe inovacionit. Ndërsa më shumë organizata të mesme i zhvendosin ngarkesat e punës në cloud, dikush mund të pyesë, a është cloud i sigurt? Rreziku i vërtetë i kompjuterit cloud është humbja e perceptuar e kontrollit, duke përfshirë problemet me dukshmërinë në ofruesin […]
Industrializimi i standardeve të hapësirës së ruajtjes me renë private të pritur nga reja Netooze
Për shkak të metodologjive dhe qasjeve të shumta, krahasimi është një temë shumë e diskutueshme në biznesin e IT. Ky blog nuk do t'i përshkruajë të gjitha këto mënyra, por do të shpjegojë se si ne krahasojmë hapësirën tonë të ruajtjes private të hostuar në renë kompjuterike. Së pari duhet të kuptojmë pse ne bëjmë standarde. Para se të prodhojmë ndonjë gjë, ne duhet të shqyrtojmë ndikimin tek klientët tanë. Kjo mund të […]
Një përmbledhje e shpejtë për hostimin e WordPress
Po përgatiteni për të krijuar faqen tuaj të internetit? Nëse jeni pronar i faqes në blog, i përgatitur për të prodhuar banesën tuaj elektronike krejt të re ose një shërbim që ka nevojë për një uebsajt të dobishëm dhe të besueshëm neto për të marrë porosi dhe gjithashtu për të zgjeruar të ardhurat, do t'ju duhet të mbani faqen tuaj neto para jush. duke e zhvilluar atë. Disa faqe neto […]
Shërbimet më të mira të Cloud Computing për bizneset e vogla
Shërbimet e kompjuterit në renë kompjuterike janë thelbësore sepse ato i lejojnë organizatës të kopjojë të dhënat dhe të aksesojë informacionin nga burime të shumta përmes një lidhjeje interneti. Nëpërmjet shërbimeve cloud, organizatat nuk mbështeten në një pajisje të vetme. Bizneset e vogla mund të fitojnë shumë duke u abonuar në shërbimet e informatikës cloud. Sa herë që nevojiten të dhëna, ato mund të aksesohen […]
Udhërrëfyesi në renë kompjuterike: Si të ndërtojmë një udhërrëfyes të përsosur në udhëtimin tonë drejt cloud
Rruga drejt resë nuk është pa rreziqe dhe sfida. Megjithatë, kompanitë janë gjithnjë e më të vetëdijshme se nuk është më një opsion, por një levë thelbësore për të përshpejtuar ritmin dhe për t'iu përshtatur kohërave që tregu po na udhëheq. Kompanitë që aspirojnë të jenë liderë afatgjatë duhet të ndalojnë ta shohin renë si një […]
Mirë se vini në anëtarët më të rinj të familjes DBaaS: Kafka, MySQL, PostgreSQL, OpenSearch dhe RedisTM*!
Ne kemi parë se si Bazat e të Dhënave Publike Cloud për MongoDB përmirësojnë performancën, shkallëzueshmërinë dhe qëndrueshmërinë e bazës së të dhënave. PostgreSQL, MySQL, Apache Kafka, OpenSearch dhe RedisTM* janë falas. Pse të dallojmë? Përdor përdorimet e biznesit Aktualisht: Opsionet e DBMS Vanilla Në muajt në vijim, ne do të ofrojmë disa motorë të bazës së të dhënave. Bazat e të dhënave publike të resë kompjuterike të Netooze cloud menaxhohen dhe janë të pajtueshme me metalin e zhveshur. Delegimi i bazës së të dhënave […]
Cila është performanca aktuale e hapësirës së re të objekteve me performancë të lartë?
IT transferon të dhëna ndërmjet ngarkesave të punës vazhdimisht, por teknika e preferuar ka evoluar. Ruajtja e objekteve zëvendësoi sistemet e skedarëve ndërsa funksionaliteti dhe abstraksionet e tyre u rritën (NFS, Samba). Janë shfaqur më shumë raste të përdorimit të shkëmbimit të të dhënave. IT nuk dëshiron të trajtojë ruajtjen për të dhënat shpërthyese të shumicës së aplikacioneve (mirëmbajtje, dështim, shkallëzim...). Të gjitha gjuhët e rëndësishme ofrojnë biblioteka të ruajtjes së objekteve (të paktën për […]
Pse është e pamundur adoptimi i resë së vetme për të gjithë për startup-et
Si mund të përdorin startup-et teknologjinë për të përmbushur qëllimet e biznesit dhe të rritjes? Reja ofron efikasitet të kostos, shkathtësi të korporatës dhe shkallëzim të pakufizuar. Nuk ka asnjë rrugë të qartë për migrimin dhe marrjen e reve fillestare. Fillesat kanë nevoja të dallueshme bazuar në sektorin e tyre, gjeografinë, bazën e konsumatorit dhe ekspertizën teknologjike. Disa biznese mund të kenë nevojë t'i bëjnë produktet e tyre të funksionojnë në ambiente dhe […]
Cloud computing: çfarë është? I gjithë informacioni që ju nevojitet
Cloud computing është ofrimi i shërbimeve teknologjike si serverë, analiza gjithëpërfshirëse, administrimi i rrjetit, bazat e të dhënave, ruajtja e informacionit dhe softueri përmes sistemeve në internet. Ofruesit e cloud tarifojnë sipas natyrës së biznesit dhe veçorive të paketës. Imagjinoni një kompani ku të gjithë punëtorët e saj mund të punojnë me të njëjtin program në vende të ndryshme pa pasur nevojë […]
Çfarë është Platforma si Shërbim, ose PaaS? Një udhëzues gjithëpërfshirës për fillestarët
Zgjedhja e zgjidhjes më të mirë PaaS është jashtëzakonisht e rëndësishme për ekipin tuaj të zhvillimit dhe organizatën tuaj. Le të shohim përkufizimin e PaaS, skenarët aftësues dhe cilat pyetje do t'ju ndihmojnë të identifikoni zgjidhjen më të mirë për kompaninë tuaj. Çfarë është një platformë PaaS? PaaS është shkurtim i Platformës si shërbim. Ky term tregon një re […]
Premtimi i vërtetë i shkathtësisë globale dhe virtytit të resë
Pararendësit dhe ndikuesit e zbatimit të biznesit në cloud kanë bërë disa rregullime. Ne kemi tre hyrje tashmë, por kjo është e dyta në listën e gjatë të serisë sonë të blogut. Ai zbulohet dhe lulëzon në shtigjet e koordinimeve aktuale të resë kompjuterike, gjendjen e resë kompjuterike dhe se si përfiton nga praktikat moderne të biznesit. […]
Si ndikohen renditjet nga shpejtësia e faqes në internet dhe SEO
Renditja e faqes suaj të internetit dhe numri i trafikut që merrni bazohen në cilësinë e faqes suaj të internetit. Motorët e kërkimit përdorin algoritme komplekse ndërsa matin cilësinë e faqes suaj të internetit. Motorët e kërkimit do ta konsiderojnë faqen tuaj të internetit autentike dhe me cilësi të lartë nëse elementë të vegjël të faqes suaj të internetit konsiderohen të nivelit të lartë. Kur elementet e faqes suaj të internetit janë të shkëlqyera, […]
VMware dhe Netooze: Prezantimi i ngarkesës së punës në Multi-Cloud
Londër, Angli, 4 korrik 2022 - VMware është një shitës i famshëm softuerësh virtualizimi dhe kompjuteri cloud me bazë në Palo Alto, Kaliforni, Shtetet e Bashkuara. E themeluar në vitin 1998, kompania u ble nga Dell Technologies. Kompania ka zgjeruar bazën e saj të klientëve, kryesisht përmes partneriteteve dhe blerjeve nga firma të tjera teknologjike. Portofoli i produkteve të saj është rritur gjithashtu, […]
Pse zgjidhjet PaaS?
IDC parashikon që shpenzimet për shërbimet cloud do të arrijnë në 530 miliardë dollarë deri në vitin 2021. Dy elementë të tjerë që luajnë gjithashtu një rol të madh në këtë situatë janë ardhja e teknologjisë 5G dhe efekti i bumit të pandemisë në përdorimin e internetit në dy vitet e fundit. Nuk ka dyshim se ndërmarrjet dhe njerëzit kanë nevojë për më shumë se […]
Sfidat e sigurisë të ngarkesave me performancë të lartë të bazuara në renë kompjuterike
Organizatat kanë qenë të shqetësuara për mbrojtjen e informacionit të ndjeshëm për një kohë të gjatë. Ka pasur një rritje në sasinë e të dhënave personale dhe ekonomike të ndjeshme të mbajtura në internet dhe detyra e sigurimit të tyre është bërë shumë më kritike. Për shembull, ndërsa më parë, informacioni i ndjeshëm nga sektori publik mbahej në objekte të sigurta me […]
Si ka ndryshuar teknologjia Cloud prokurimin në 10 vitet e fundit
Gjatë dekadës së fundit, prokurimi i biznesit ka përjetuar trazira të shpejta teknologjike që, kryesisht, e kanë bërë jetën më të lehtë për të gjithë të përfshirë. Samiti i parë Global i Teknologjisë së Prokurimit u mbajt në mars 2016. Ai tregon se prokurimi tani po e vë theksin në kuptimin dhe përdorimin e teknologjive të reja, dhe se është padyshim një pikë e madhe diskutimi […]
8 këshillat kryesore të SEO për faqet e internetit të bizneseve të vogla
Kur faqet e internetit përfitojnë vazhdimisht nga rritja e trafikut dhe renditja më e mirë, kjo ka pak të bëjë me fatin dhe më shumë me shkencën, që do të thotë se ju mund t'i përsërisni edhe ato rezultate. Netooze është gati t'ju tregojë se si. Më poshtë kemi përpiluar një listë me 8 praktikat më të mira të SEO që mund t'i inkorporoni në biznesin tuaj […]
SYTET E WORDPRESS: SI TË BËNI TË MIRË TË MIRË TË MOBILEVE
Sipas të dhënave të fundit, kërkimet në celular përbëjnë më shumë se 50 për qind të të gjitha kërkimeve në Google, me reklamuesit që zbulojnë se shumica e trafikut të tyre vjen nga përdorimi i telefonit celular. Si të tilla, faqet e WordPress do të përfitonin jashtëzakonisht shumë nga të qenit më të aksesueshme për bazën e gjerë të përdoruesve të celularëve. Pse apeloni për përdoruesit e celularëve? E thënë thjesht, […]
NJË EPO E RE E SERVERËVE CLOD
I drejtuar nga një platformë hiper-konvergjente vStack për Linux dhe Windows, Netooze së fundmi lançoi paketën e tij të serverëve Cloud të cilët tashmë kanë filluar të bëjnë valë në tregun e qiradhënies së infrastrukturës Cloud. Me çmim vetëm 4 euro, serverët Cloud të Netooze, me një konfigurim minimal për Linux prej 1 CPU, 1 RAM dhe 25 GB SSD, do të […]
Pse dështojnë projektet e Cloud Computing?
Projektet e mëdha dështojnë me një shkallë të habitshme, më shumë se 50%, sipas disa vlerësimeve. Pse dështojnë projektet e Cloud Computing? Projektet e mëdha dështojnë me një shkallë të habitshme, më shumë se 50%, sipas disa vlerësimeve. Ndonjëherë është një ngjarje e vetme shkas që çon në dështim. Megjithatë, më shpesh, është një grup kompleks problemesh që janë […]
A janë gratë menaxhere më të mira të projekteve të TI-së sesa burrat?
Burrat dhe gratë janë të ndryshëm në shumë nivele, çdokush mund t'jua thotë këtë. Ndërsa ata kanë dallime të dallueshme fizike dhe karakteri, një tjetër ndryshim dallues midis burrave dhe grave është mënyra se si ata punojnë, menaxhojnë dhe trajtojnë skenarë të ndryshëm në një mjedis profesional. Për shumë vite bota e biznesit dhe rolet e menaxherëve të projektit […]
Si të ndryshoni dinamikisht midis Vstack dhe Hstack
Çfarë ka të re në iOS 16? 01 qershor 2022 - Struktura AnyLayout në SwiftUI na jep mundësinë për të kaluar lehtësisht midis HStack dhe VStack, dhe kjo mund të bëhet bazuar në çdo kontekst mjedisor që ne zgjedhim të marrim parasysh. Si të keni pirgjet Hstack dhe Vstack të shkëmbejnë automatikisht vendet bazuar në […]
Cili është roli i resë alternative në Multicloud?
Cilësimet e cloud të ndërmarrjeve janë gjithmonë në zhvillim. Aleancat e zgjuara planifikojnë një re që zhvillohet me to, gjë që zvogëlon mbështetjen për një ofrues të vetëm cloud. Agjentët më të mëdhenj të cloud-it në hiper-shkallë prezantohen si një dyqan me një ndalesë, duke ju kërkuar që të evoluoni tërësisht të varur prej tyre si një burim i vetëm për të gjitha gjërat që mund të kërkoni. Gjithmonë […]
Teknikat më të mira për të dizajnuar Infrastrukturën tuaj IaC
Infrastruktura si kod (IaC) është një ideologji dhe një sërë teknikash për vendosjen dhe trajtimin e rrjetave në epokën e cloud. IaC është planifikuar të rrisë avantazhet e kompjuterit cloud dhe të shfrytëzojë kapacitetet e instrumenteve automatike të konfigurimit dhe vendosjes si Puppet, Chef, Salt, Ansible dhe Terraform. Ndërtimi dhe formatimi plotësisht automatik i ofruar […]
Opsionet e zgjidhjeve në renë kompjuterike për fillimin tuaj
Në 20 vjet, infrastruktura cloud ka ndryshuar ndjeshëm. VMware, një aktivizues cloud, bëri të mundur virtualizimin e harduerit të serverit në 2001. Për shkak të kësaj, IaaS debutoi në 2006. Më parë, ju duhej të menaxhonit infrastrukturën tuaj në vend ose të punësonit një qendër të dhënash. Ju ende i mirëmbani ato pajisje. IaaS u prezantua në vitin 2006, duke ju lejuar të merrni me qira harduerin e serverit […]
Rishikimi i Shërbimeve Publike Cloud të bazuara në GPU
Përdoruesit e resë kompjuterike thjesht paguajnë për sasinë e kohës që përdorin burimet e kompjuterit. Duke pasur parasysh koston e lartë të GPU-ve, sipas kërkesës dhe pagesa sipas dëshirës janë thelbësore. Merrni parasysh përdorimin e GPU-së për një eksperiment, prototip ose biznes të inteligjencës artificiale: Vetëm burimet e GPU-së që përdoren tarifohen. Me shpenzime minimale fillestare, teknologjia e disponueshme zvogëlon kohën e hyrjes në treg. Ky artikull përshkruan […]
Njohja me ruajtjen e objekteve
Nëse duam të aksesojmë, ruajmë dhe organizojmë një sasi gjithnjë në rritje të të dhënave, ne kemi nevojë për zgjidhje moderne të ruajtjes. Të dhënat e aplikacionit ruhen në disqet e diskut që janë të lidhur me serverët. Kjo është më e mira për të dhënat e përditësuara në mënyrë të përsëritur, por shkallëzimi është sfidues sepse disqet tuaja janë të lidhura me serverët tuaj të bazës së të dhënave. Problemi i shkallëzimit […]
KRIZA TEKNOLOGJIAKE: EMRAT E DOMAINËVE SHKALUAR!
19,945. Ky është numri i mbetur i emrave të domeneve të faqeve të internetit të mbetura në të gjithë botën dhe, për fat të mirë, ne në Netooze prisnim që kjo ditë të vinte. Fatkeqësisht, nuk e kishim menduar se do të kishte ardhur kaq shpejt. Megjithëse evoluon me një ritëm mbresëlënës, duket se përparimet tona teknologjike nuk mund të tejkalojnë kërkesat tona në rritje. Në gusht 2021, Statista […]
NDRYSHIMET DHE PËRMIRËSIME TË BUGËT PËR PËRDITËSIM BETA 6.0 WORDPRESS
Disa javë më parë, Netooze vëzhgoi zbulimin nga WordPress të përditësimit të tij të fundit, WordPress 6.0, i cili u pasua nga lëshimi i versionit të tij tashmë shumë të rafinuar, përfundimtar, WordPress 6.0 Beta 3, i cili u zhvillua më 26 prill 2022. Duke pasur parasysh përmirësimet drastike në përvojën e përgjithshme të përdoruesit në platformë, Netooze beson se WordPress 6.0 Beta 3 […]
Kur SQL nuk mjafton?
Kulmi i bazave të të dhënave NoSQL (NotOnlySQL) duke filluar nga fundi i viteve 2000 u mbivendos me përmirësime të shumta. Ndërsa procesorët me shumë bërthama dhe virtualizimi po bëheshin të pavërejshëm, cloud po ngrihej dhe shumë përdorues në mbarë globin po shkonin në internet për herë të parë duke përdorur smartfonët e tyre. Gjithçka duhej të rritej, dhe mënyra më e dobishme për të […]
Praktikat më të mira për llogaritjen pa server
Funksioni si një shërbim (FaaS) është një nëngrup i llogaritjes pa server. Fokusi i tij është i përqendruar kryesisht në nxitësit e drejtuar nga ngjarjet ku kodi ekzekutohet në përgjigje të kërkesave ose ngjarjeve. Raportet dhe të dhënat besojnë se Funksioni si Shërbim (FaaS) do të arrijë deri në 53 miliardë dollarë deri në vitin 2028. Ndërsa përdoruesit e FaaS po rriten çdo ditë nga […]
PaaS kundër SaaS kundër IaaS: Cili është ndryshimi?
Cloud computing është disponueshmëria sipas kërkesës e burimeve kompjuterike të ofruara përmes internetit. Ofruesit e resë kompjuterike lejojnë përdorimin e burimeve llogaritëse pa mirëmbajtjen e pajisjeve fizike. Ekzistojnë disa lloje të ofrimit të burimeve të kompjuterit cloud. Këto modele shpërndarjeje ofrojnë shtresa të ndryshme abstraksioni për përdoruesin dhe secila ka avantazhe dhe disavantazhe në varësi të […]
A jeni gati për të ndërtuar faqen tuaj të internetit?
Nëse jeni një bloger ose një pronar biznesi që duhet të krijojë imazhin e biznesit tuaj, gjëja e parë që duhet të bëni është të ndërtoni një faqe interneti. Një faqe interneti e bën audiencën tuaj të dijë se kush jeni, çfarë përfaqësoni dhe çfarë ofron biznesi juaj. Gjëja e parë që duhet të bëni përpara se të ndërtoni faqen tuaj të internetit është […]
Pse Zhvilluesit përdorin Netooze Cloud
Bota e testimit dhe zhvillimit të aplikacioneve është e vendosur kryesisht në serverët virtualë në pjesën më të madhe. Arsyeja për këtë është thënë sepse është më ekonomike sesa përdorimi i serverëve fizikë, ndërsa ju lejon më shumë siguri dhe komoditet sesa do të ishte duke punuar nga një kompjuter personal. Ne kemi mbledhur dhjetë drejtues ekipi […]
Oracle Cloud & Netooze: një alternativë ndaj Oracle Cloud Infrastructure
Ka shumë ofrues të disponueshëm në treg që ofrojnë lehtësisht IaaS. Hidhini një sy këtu këtij krahasimi nëse nuk keni mundur të gjeni një alternativë për Oracle Cloud Infrastructure. Ndër ofruesit e shumtë të disponueshëm, ekziston një ofrues ndërkombëtar cloud që është i mahnitshëm dhe ia vlen t'i hidhet një sy i quajtur Netooze. Oracle Cloud […]
Redaktorët më të mirë të IDE dhe kodeve për zhvilluesit
Çfarë është një IDE? Një IDE njihet si një mjedis zhvillimi i integruar, i cili është një softuer që kombinon veçoritë e zhvillimit dhe testimit të aplikacionit në një ndërfaqe të vetme grafike. Nga çfarë përbëhet zakonisht një IDE? Një IDE zakonisht do të ketë sa vijon: Mjetet e përdorura për automatizimin e kodimit Një redaktues kodi teksti Një përkthyes […]
Audienca juaj po bëhet më e re. A po vazhdoni?
Njerëzit e suksesshëm largohen gjithmonë nga zyra në kohë?
Grindja jonë 9-me-5 ka prodhuar një kult të adhuruesve të punës. Dhe për fat të keq, dita e punës tetë deri në dymbëdhjetë orë nuk ka ndryshuar prej vitesh. 6 min Prerja e mbipunuar, e nënvlerësuar dhe e paguar pak? Nuk është sekret i madh që tregu i punës është më konkurrues tani se kurrë. Jo vetëm që ka më pak punë për të shkuar, por ka […]
Kjo është arsyeja pse biznesi juaj ka nevojë për një faqe interneti. Tani për tani!
Bëni pagesa të menjëhershme me PayPal
Netooze ka prezantuar një mënyrë krejt të re pagese. Tani mund të përdorni PayPal një mënyrë më të shpejtë dhe më të sigurt për të dërguar para, për të bërë një pagesë në internet për shërbimet pa komision. Për të bërë një pagesë për një shërbim, së pari duhet të futni shumën e dëshiruar të pagesës dhe të identifikoheni në llogarinë tuaj PayPal duke përdorur adresën e emailit […]
Si mund të kapërcejë ndarja dixhitale kompjuteri në renë kompjuterike?
Asnjë sektor nuk është goditur më shumë se prodhimi dhe industria gjatë dy viteve të fundit. Ndërsa zhvillimi i industrisë ka qenë disi i ngadalshëm, ai ka qenë i qëndrueshëm për shkak të gatishmërisë së sektorit për të përqafuar teknologjinë e re. Megjithatë, teknologjia më e avancuar e përdorur i ka dhënë jetë industrive të rëndësishme. Bizneset janë shtyrë në drejtimin e ardhshëm […]
Si të filloni një biznes: Lista e kontrollit
Përpara se të filloni biznesin tuaj, do t'ju duhet të kaloni nëpër artikujt e mëposhtëm. Është e rëndësishme që të bëni disa kërkime, të hartoni planin tuaj dhe të merrni të gjitha lejet që ju nevojiten. Pa një listë, mund të anashkaloni disa nga detajet thelbësore. Ju duhet: Të organizoheni Përgatitni financat tuaja Bëni markën tuaj […]
Bazat e sigurisë së faqes në internet
Zhvillimi i një faqe interneti për çdo biznes të vogël apo të madh kërkon kohë, përpjekje dhe para. Jo vetëm që një faqe interneti fiton jetesën e pronarit të faqes së internetit, por gjithashtu ka vlerë sentimentale. Pra, ka kuptim vetëm të mbroni faqen e internetit sa më shumë që të jetë e mundur. Sidoqoftë, tema e sigurisë së faqes në internet mund të duket e ndërlikuar dhe frikësuese. […]
Termat e Domenit: Një Fjalorth
Pavarësisht nga ajo që mund të mendoni, ka më shumë për emrat e domenit sesa thjesht të zgjidhni të parin që ju vjen në mendje. Pasja e emrit të duhur të domenit do të ndihmojë biznesin tuaj në internet të dallohet dhe të rrisë ndërgjegjësimin për markën tuaj. Nëse dëshironi të bëheni më të ditur rreth emrave të domeneve, do të ishte e mençur të lexoni përmes […]
Fjalori i plotë i kushteve të mbajtjes në internet
Pritja në ueb është mjaft e thjeshtë dhe e drejtpërdrejtë. Thjesht duhet të kontaktoni një kompani web hosting dhe të merrni një plan të përshtatshëm për faqen tuaj të internetit në varësi të asaj që ju nevojitet. Edhe nëse nuk jeni të sigurt, dikush në kompaninë pritëse do të jetë në gjendje të sugjerojë një plan të përshtatshëm për ju. Megjithatë, nëse nuk keni […]
AGIMI I GRAVE NE TEK
Ndërsa muaji Mars – Muaji i Historisë së Grave – po përfundon, ne në Netooze besojmë se ndikimi që gratë kanë pasur në jetën tonë nuk duhet të kalojë kurrë pa u vënë re. Historitë e tyre janë tregime triumfi, sinqeriteti përballë pengesave, suksesi i guximshëm dhe një përkushtim i palëkundur për të sfiduar pritshmëritë sociale. E tillë është […]
Sfidat e performancës së VMware Horizon
Londër, Angli, 4 korrik 2022—Kur përdoruesit e VMware Horizon hasin probleme të performancës, IT duhet të vlerësojë konsumin e burimeve për të identifikuar shkakun rrënjësor dhe për ta zgjidhur atë. Përdorimi i burimeve VDI ndryshon ndjeshëm nga ngarkesat e tjera të punës të lidhura me infrastrukturën, si serverët e postës elektronike ose serverët e bazës së të dhënave. Administratorët e VDI duhet të jenë jashtëzakonisht të kujdesshëm kur menaxhojnë burime si RAM dhe ruajtja në virtuale […]
Kapitulli tjetër në Historinë tonë ka filluar!
Riemërtimi në Netooze Ne po fillojmë një udhëtim të ri, një kapitull të ri në historinë e kompanisë sonë dhe shpresojmë se mund ta bëjmë atë së bashku me ju. BestKnownHost ka evoluar në Netooze. Ky proces i riemërtimit u shkaktua nga vendimi ynë për të përmirësuar shërbimet tona dhe për të bërë një hap gjigant drejt kompjuterit cloud me zbulimin e […]
Emrat e domeneve në prapaskenë
Ne po fillojmë një seri prej 3 pjesësh për biznesin e emrave të domenit të Netooze cloud. Sado e thjeshtë që mund të duket, emrat e domeneve janë mjaft të sofistikuar. Pas leximit të këtyre artikujve, do të njiheni më mirë me terminologjinë, aktorët, jetëgjatësinë, etj. Emri i domenit Një emër domaini është një varg unik, i lexueshëm nga njeriu, i marrë me qira nga një individ, kompani ose organizatë në […]
Opinion: Pabarazitë racore në IT: 'Mësime për të gjithë ne'
Ky muaj shënon përvjetorin e parë të protestave Black Lives Matter, të shkaktuara nga vdekja e George Floyd më 25 maj 2020 në SHBA. Një vit më vonë, CM pyeti Dean Jones, një profesionist i lartë menaxherial nga një prejardhje e pakicave etnike nëse ai ndjente se qëndrimet racore në industri po ndryshonin. Mjerisht, jo, për mendimin tim, ne jemi […]
5 Hapat e rëndësishëm të migrimit në renë kompjuterike
Tani po shohim interesin e biznesit në kompjuterin cloud si një mundësi alternative për të fituar një avantazh teknologjik, për të zvogëluar kohën për të ngritur një platformë dixhitale të ndërmarrjes dhe për të ulur koston e pronësisë së IT-së në përgjithësi. Përvoja e pandemisë ka treguar se kompanitë që përdorën qasjen cloud, qofshin skemat e konsumit publik apo privat, ishin […]
Diversiteti: Pika e bisedës apo hapi i veprimit në teknologji?
Industria e teknologjisë në SHBA, dhe në të gjithë botën, është një nga më shpërblyeset financiarisht, si në paga ashtu edhe në investime, fitime dhe kthime. Megjithatë, duke marrë parasysh që pagat në teknologji janë dy herë më të larta se mesatarja kombëtare, diskutimet rreth diversitetit kanë zënë qendër, pasi gjetjet e fundit tregojnë se shumica e […]
Çfarë është saktësisht cloud computing? Teknologjitë dhe tendencat e së ardhmes
Ne flasim për përfitimet, ekonominë dhe gjithashtu drejtimet e informatikës cloud Gjatë 10 viteve të fundit, kompjuteri në renë kompjuterike në fakt ka transformuar në mënyrë dramatike proceset e kompanisë në biznes. Një nga rastet më të dukshme është bashkëpunimi i regjistrimeve dhe dosjeve që në fakt ka lëvizur plotësisht në internet. Reja në fakt ka rritur përmirësimin elektronik pasi firmat bëjnë në mënyrë proaktive […]
Përfitimet e Cloud Computing për biznesin
Biznesi nga të gjithë sektorët e ekonomisë po shfrytëzon shërbimet e informatikës cloud. Të dhënat tregojnë një rritje eksponenciale në adoptimin e kompjuterit cloud në të gjithë botën. Nëse pyesni veten se çfarë përfshin cloud computing, ai përfshin përdorimin e harduerit dhe softuerit të ofruar përmes një rrjeti. T Termat janë nxjerrë nga një simbol në formë reje që përfaqëson abstraksionin […]
Cilat janë ndryshimet kryesore midis DaaS dhe VPN?
Londër, Angli, 4 korrik 2021—Desktopi si shërbim (DaaS) dhe VPN ofrojnë shërbime të ngjashme. Ato i lejojnë përdoruesit të aksesojnë burimet e korporatës nga distanca, megjithëse kanë dallime të shumta thelbësore. Qasja në burimet e korporatës në thjeshtimin e procedurave të biznesit. Dallimi midis DaaS dhe VPN bazohet në performancën, sigurinë, mirëdashjen ndaj përdoruesit dhe menaxhueshmërinë. DaaS u ofron përdoruesve fundorë akses në një […]
3 Këshilla për t'u marrë me një Bashkëpunëtor të Projektit Manipulues
A keni ngecur duke punuar me një menaxher projekti IT që është manipulues dhe i pandershëm? Nëse jeni, nuk jeni vetëm! Vendi i sotëm i punës është një mjedis i mprehtë ku të gjithë përpiqen të ecin përpara në një farë mënyre, formë ose formë. Nuk është për t'u habitur që ka menaxherë projektesh me qëllim të keq dhe të poshtër të IT-së, të cilët do të bëjnë gjithçka për të marrë […]
Mëkatet e fshehura të përdorimit të fletëllogaritjes për të menaxhuar projektet e kompjuterit në renë kompjuterike
Një nga mjetet më të përdorura për menaxhimin e projektit sot është spreadsheet. Spreadsheets janë kudo, të mbështetura shumë nga organizatat për të menaxhuar të dhënat dhe për të marrë vendime kritike të biznesit. Megjithatë, në kundërshtim me besimin popullor, tabelat nuk janë falas. Unë do të pranoj se nuk e kam adoptuar herët teknologjinë e re dhe kur mendoj për […]
Sfidat me të cilat përballen startup-et e teknologjisë shëndetësore dhe si mund të ndihmojë Netooze
Mijëra startup po krijojnë produkte, pajisje dhe shërbime për të gjurmuar dhe analizuar të dhënat shëndetësore. Netooze cloud rishikon tre firma të teknologjisë shëndetësore për të mësuar vështirësitë më të spikatura dhe se si mund të ndihmojë partneri i duhur i teknologjisë. Severed Regulations Kujdesi Shëndetësor është një nga bizneset më të rregulluara, me gjoba të konsiderueshme dhe madje edhe burgim për drejtorët që […]
Netooze Private Cloud dhe HashiCorp Terraform – Pjesa 1
Produktet e HashiCorp diskutohen shpesh në DevOps dhe IaaC. Terraform thjeshton ofrimin e infrastrukturës në mjedise dhe në renë kompjuterike. Terraform menaxhon renë publike të Netooze dhe GitHub ofroi një udhëzues. Ky postim diskuton Netooze Private Cloud dhe Terraform. Terraform automatizon zhvillimin dhe menaxhimin e burimeve për infrastrukturën VMware vSphere të Private Cloud. Ju mund të përdorni Terraform për të vendosur dhe personalizuar […]
Me pak fjalë… Rezervimet e menaxhuara të Netooze të mundësuara nga Veeam
Veeam është një zgjidhje rezervë dhe rikuperimi nga fatkeqësitë në Netooze Hosted Private Cloud Premier dhe SecNumCloud. Shërbimi ynë i menaxhuar Bare Metal "Essentials" e përfshin atë. Ne do të instalojmë dhe menaxhojmë SW dhe HW tuaj. Zgjidhni cilat VM do të rezervoni dhe ne do të bëjmë pjesën tjetër. Ju ende duhet të testoni rregullisht kopjet rezervë, por ju e dini këtë. Standard, i avancuar, […]
Përditësimi i përvojës së faqes së Google për bizneset e vogla
Përditësimi i përvojës së faqes u prezantua së fundi nga Google rreth qershorit. Ky përditësim i ri u krijua për të ndihmuar bizneset në internet. Përditësimi i përvojës së faqes është i dobishëm dhe i ndihmon bizneset të përmirësojnë renditjen e tyre të kërkimit. Kur vizitorët kanë një përvojë pa kruajtje kur vizitojnë faqen tuaj të internetit, Google e shpërblen faqen tuaj duke përfshirë Core Web Vitalet e saj në […]
Cili prej këtyre 5 llojeve të menaxherëve të projektit të Cloud Computing jeni ju?
Rezultati i një projekti varet kryesisht nga sjellja e menaxherit pasi veprimet e tyre do të ndikojnë drejtpërdrejt në sjelljen e ekipit. Edhe me të gjitha përpjekjet, punonjësit mund të bëjnë për të shpëtuar një mjedis pune dikur pozitiv, në thelb të çdo mjedisi toksik të punës është menaxheri i keq. Ka të ndryshme […]
Zbulojmë gamën tonë të Esencialeve të Menaxhuar Bare Metal
Kompanitë duhet të shpejtojnë transformimin e tyre në renë kompjuterike për shkak të punës në distancë dhe shërbimeve në internet. Sfidat e vendosjes së shpejtë të zgjidhjeve dixhitale në shkallë të gjerë kanë pasoja financiare dhe njerëzore. Kohët e fundit kemi përfunduar universin tonë Bare Metal Cloud, duke përfshirë infrastrukturën me vlerë të lartë dhe aftësitë e ruajtjes, për ta bërë të lehtë pritjen dhe integrimin. Managed Bare Metal e dallon veten nga i dedikuar plotësisht i menaxhuar […]
Rreziqet e Cloud Computing
Sapo u zbulua cenueshmëria, Netooze ofroi arna ose zbutje nga retë kompjuterike. Rastet: Sistemet e klientëve janë të pasigurt. Nuk mund ta zbulojmë problemin sepse nuk kemi qasje në sistemet e klientëve. Klientët tanë duhet të ndjekin rregullat. Dobësia ndikon në sistemin e prodhimit të klientit. Këto sisteme janë fokusi ynë kryesor. Sistemet e brendshme, jo shërbimet, janë të cenueshme. Reagimet e redaktorit […]
Madhësia, shtrirja dhe parashikimi i tregut të softuerit të virtualizimit të VMware
Londër, Angli, 4 korrik 2020 — VMware është një softuer që ofron shërbime virtualizimi dhe kompjuteri cloud. Me qendër në Palo Alto, Kaliforni, kompania u themelua në 1998 si një degë e Dell Technologies. Përpara se të bëhej një filial i Dell Technologies, VMware u ble nga EMC Corporation në 2004. Në vitin 2016, Dell Technologies bleu EMC […]
Faktorë kritikë që duhen marrë parasysh kur zgjidhni një ofrues kompjuteri në renë kompjuterike
Cloud computing ofron disa avantazhe kur instalohet në mënyrë efektive. Më shumë biznese po konsiderojnë kompjuterin cloud për shkak të investimeve minimale të kërkuara dhe aftësisë për të shkallëzuar në të gjithë organizatën. Si një organizatë, ju duhet të kuptoni pse jeni duke zgjedhur shërbimet e kompjuterit cloud. Merrni kohë për të vlerësuar opsionet e disponueshme në treg dhe çfarë […]
Përmirësimi i qëndrueshmërisë së zgjidhjeve tuaja në renë kompjuterike: roli dhe ekspertiza e ofruesve të shërbimeve të menaxhuara
Cloud computing, vëllime gjithnjë në rritje të ruajtjes, menaxhimi i të dhënave, siguria, qeverisja, sovraniteti. Duke pasur parasysh kompleksitetin e infrastrukturës së TI-së, shumë kompani/CIO u bëjnë thirrje profesionistëve t'i ndihmojnë ata të përballojnë vështirësitë e TI-së. Transferimi i TI-së mund të marrë formën e punës me një Ofrues Shërbimesh të Menaxhuara (MSP). Ky luajtës lidh klientin përfundimtar dhe ofruesin e infrastrukturës cloud. Çfarë është një MSP e […]
Mënyrat kryesore për të siguruar të dhënat në cloud
Pas результам отчета американской исследовательской компании Gartner, në vitin 2020 për shkak të konfigurimit të parregullt dhe nuk është optimizues i biznesit-procesit të disa informacioneve të informacionit të hapur deri në 80%. Поэтому компаниям, пользующимся облачными shërbimми, необходимо задуматься над усилением безопасности уже сейчас.
Si të vendosni 1C në re
Облачные сервисы за 1С выглядят так: перенос сервера 1С од локальной сети организации во облако провайдера. Polizovatët vazhdojnë të përdorin programe të dobishme, të përshkruajnë klientët 1С ose të punojnë me ueb-brauzer. Для работы им не нужно находиться во локальной сети ndërmarrje (napryamuyu ose через VPN).
Çfarë është infrastruktura virtuale?
Чтобы лучше ориентироваться во терминологии, начнем со përcaktuar. Itak, virtuale e infrastrukturës (Infrastruktura virtuale) – kjo është alternativa e privыchnaya IT-infrastrukturore, në të njëjtën kohë e padobishme në përdorim "железо" leget virtuale resursы. Благодаря этому може да изберете желаемую конфигурацию виртуальных машин, учитывая любые потребности бизнис.
Çfarë është një makinë virtuale dhe si funksionon
Закончились времена, когда компании повсеместно строили серверные комнаты со собственным оборудованием. С появлением виртуальных makine освободились millionы katrore metrov prostranties, a sotni tysyach ustarevshih servers zhveshje në grupin e papërshtatshëm të metaleve. I nachalasь вторая жизнь без головной боли, pa provalьnых бюџетов, без сон ночей админов, то и дело меняющих вышедшее од строя оборудование.
Pritja ideale për një faqe interneti moderne
Ata thonë se asgjë nuk është e përsosur në botë. Është e vështirë të pajtohesh me këtë, sepse në çështjen e zgjedhjes së një zgjidhjeje për web hosting, patjetër që mund të gjesh opsionin më të mirë. Thjesht duhet të marrësh gjithçka siç duhet. Për të filluar, duhet të krahasoni opsionet e disponueshme të pritjes që lojtarët e tregut ofrojnë sot.
Çfarë është një VPS/VDS?

Kur kërkojmë për një ofrues shërbimi cloud, shpesh hasim shkurtesa. Disa janë të qarta për ne, të tjerët nuk janë shumë të qartë, të tjerët shkaktojnë dyshime, dhe ndonjëherë konfuzion të vërtetë. IaaS, SaaS, PaaS, VPS/VDS – larg nga një listë e plotë shkurtesash, të cilat mund të ngatërrojnë një përdorues të papërvojë. Prandaj, para se të zgjidhni një shërbim, duhet ta kuptoni atë.

Si i ndihmon qasja e ekosistemit startup-et të lidhen për sukses
Fillimi i një firme, fitimi i vrullit në treg dhe ruajtja e rritjes janë detyra të vështira për startup-et. Pavarësisht kësaj, kompanitë pritet të mbledhin më shumë para nga kapitali sipërmarrës në 2021 sesa në çdo vit të mëparshëm. Krijimi i një firme të suksesshme kërkon më shumë sesa thjesht një plan biznesi të denjë. Siç është përshkruar nga Banka Britanike e Biznesit (BBB), […]
Nëse doni të bëni armiq, përpiquni të ndryshoni diçka: 17 citate ndryshimi frymëzues për të jetuar
Nëse doni të bëni armiq, përpiquni të ndryshoni diçka. Ndryshimi, pavarësisht se në çfarë shkalle është, mund të jetë një burim stresi dhe ankthi për shumë njerëz. Megjithatë, është e zakonshme që praktikuesit e menaxhimit të ndryshimit ta shohin rezistencën ndaj ndryshimit si një pengesë irracionale për përparimin. Një tjetër shkollë mendimi është se rezistenca ndaj ndryshimit është […]
Zhduken 10 Menaxhimi i Projekteve më të mira për Mitet e Zhvillimit të Cloud Computing
Që nga fillimi i kohës, njerëzimi ka përdorur mitet për të kuptuar pasigurinë që na rrethon. Në fillim të viteve 1990, shumë njerëz besonin se menaxhimi i projektit ishte sekreti më i mirëmbajtur në biznes. Megjithatë, për shkak se menaxhimi i projektit nuk shihej si një profesion mbizotërues në atë kohë, ai vuante nga mungesa e […]
Dilema e një menaxheri të projektit
Është kaq shumë e vështirë të përballesh me një shtrirje kaq të kotë; e paqartë dhe e paqartë, do t'ju them pikërisht këtu, për ta bërë atë nuk kemi asnjë shpresë. Objektivi është shumë elastik, bazuar në pretendimet fantastike. Prezantime të shkëlqyeshme dhe proklamata të përpunuara në gjuhë bombastike. Kam përdorur shumë arte të errëta. Simulimet dhe grafikët Gantt. Të gjitha […]
7 Arsyet që duhet të përmirësoni në hostimin VPS
A është plani juaj i mbajtjes në internet mjaftueshëm efikas për të përmbushur nevojat e faqes suaj të internetit? Shpresoj se po i kryen detyrat e caktuara me efikasitet. Po sikur të lëkundet dhe të zhgënjejë kur ju nevojitet më shumë? Kjo mund të jetë shumë dëshpëruese, por faqja juaj e internetit me siguri do të mos funksionojë kur plani juaj i pritjes është i keq. Nëse vëreni ndonjë nga […]
Pse Private Enterprise Cloud?
Reja private është bërë një nga zgjidhjet teknologjike më interesante dhe më të dobishme për kompanitë sot. Oferta e reve kompjuterike është shumë e gjerë. Ka shumë opsione, tarifa dhe shërbime specifike në treg për të instaluar një re private, në varësi të nevojave të secilit, por veçanërisht në kontrollin dhe menaxhimin e të dhënave. Ja pse […]
E mira, e keqja dhe e shëmtuara e menaxhimit të kërkesave
Shumica e menaxherëve të projektit të kompjuterit cloud e dinë rëndësinë e menaxhimit të kërkesave. Pa një themel dhe bazë të fortë në këtë temë, menaxhimi i kërkesave kthehet shpejt drejt anës komplekse dhe të vështirë. Pse të menaxhoni kërkesat? Në analizën përfundimtare, të gjitha projektet drejtohen plotësisht nga kërkesat. Kërkesat zakonisht nuk derdhen në gur. Palët e interesuara mbledhin njohuri dhe […]
75 nga citimet më frymëzuese të lidershipit
Ndonjëherë i gjithë frymëzimi që ju nevojitet për të udhëhequr ekipin tuaj me sukses mund të gjendet në disa fjalë të thjeshta urtësie. Askush nuk mund ta mohojë fuqinë e një citate të mirë. Ata na motivojnë dhe frymëzojnë të jemi më të mirët tanë. Bëjini ato në Twitter, ndajini ato, por më e rëndësishmja, përdorni ato për t'ju ndihmuar të bëheni një […]
Vota e Brexit do të shkaktojë një revolucion të dytë në qytetin e Londrës
Në botën e korporatave, ekziston një njohje në rritje se marrëdhëniet e forta me klientët mund të formojnë themelin e inovacionit në të ardhmen.
Pse duhet të punësoj një menaxher projekti për projektin tim të Cloud Computing?
A ia vlen të punësosh një menaxher projekti kur mund ta bëjë ndonjë punonjës në dukje i ditur? E vërteta është se menaxherët e projektit të Cloud Computing mund të jenë një pasuri e vlefshme për çdo organizatë. Ndërsa punonjësi mesatar i cili është i njohur vetëm me detyra të caktuara mund të jetë i mbingarkuar nga kompleksiteti i detyrave kryesore organizative, menaxherët e projektit janë trajnuar për të […]
A mund të ngrihet Menaxheri i Projektit Real IT Cloud?
Një problem shumë serioz që mundon industrinë e menaxhimit të projekteve është mungesa e menaxherëve efektivë të projekteve të TI-së. Menaxheri i projektit, autori dhe folësi Peter Taylor është i famshëm për filozofinë "punoni më zgjuar, jo më vështirë" që ai mbron në Menaxherin e Projektit Dembele. Shumica e menaxherëve të projektit luajnë rolin e postierit. Komunikimi përpara me email nga palët e interesuara […]
Zero Inbox: Fuqia e një fillimi të ri
Ka shumë individë që nuk fshijnë kurrë emailet. Këta individë besojnë se të merresh me dosje dhe të shqetësohesh se çfarë të fshish është humbje kohe dhe se Inbox Zero duhet lënë në vitet '90. Prandaj, të kesh një kuti hyrëse zero ende shihet kryesisht si Graali i Shenjtë i epokës dixhitale. Cfare eshte […]
7 gjëra sekrete që nuk i dinit për ekipet e suksesshme të prokurimit të IT
Disa anëtarë të lartë të stafit i shohin shpenzimet e prokurimit si një të keqe të domosdoshme dhe anashkalojnë çdo metodë të përmirësimit të efikasitetit për këtë sektor.
Si ka ndryshuar teknologjia prokurimin në 10 vitet e fundit
Gjatë dekadës së fundit, prokurimi i biznesit ka përjetuar trazira të shpejta teknologjike që, kryesisht, e kanë bërë jetën më të lehtë për të gjithë të përfshirë.
Natyra e "Kimisë së Projektit të IT" të mirë
Mënyra se si luan një ekip në tërësi përcakton suksesin e tij. Ju mund të keni grupin më të madh të yjeve të projekteve individuale në botë, por nëse ata nuk luajnë së bashku, klubi nuk do të vlejë asnjë monedhë. Mënyra se si luan një ekip në tërësi përcakton suksesin e tij. Ju mund të keni grupin më të madh të yjeve të projekteve individuale në botë, por nëse ata nuk luajnë së bashku, klubi nuk do të vlejë asnjë monedhë. Korniza teorike e Nicolini (2002) pohoi se kimia e mirë e projektit rrit funksionimin e ekipeve të projektit, cilësinë e produktit përfundimtar duke lejuar zbulimin e hershëm të problemeve.
Profesor Pavel Matousek - Njeriu lazer
Kompania pak e njohur e lazerit mund gjigantin e inxhinierisë Rolls Royce në çmimin e lakmuar të Akademisë Mbretërore të Inxhinierisë, pasi zbuloi një mënyrë të re pa dhimbje për të zbuluar kancerin e gjirit
33 nga citimet më frymëzuese për startup-et
Të gjithë kemi parë citate të krijuara për të na motivuar ose frymëzuar. Epo, sipas një studimi të ri, njerëzit që postojnë këto citate 'frymëzuese' kanë gjithashtu nivele më të ulëta të inteligjencës. Megjithatë, Project Journal nuk pajtohet dhe i sheh disa citate si pjesë universale të mençurisë. Ju i njihni ato – ato thënie që ju japin momente “Aha!” frymëzimi ose njohuri domethënëse në jetën tuaj personale dhe profesionale. Këto janë ato që dëshironi t'i printoni dhe t'i vendosni në frigoriferin tuaj, në mënyrë që t'i shihni çdo ditë.
15 Statistikat tronditëse të IT IT Cloud Solutions Project Management
Peizazhi i menaxhimit të projektit po ndryshon me një theks të shtuar në produktivitetin, raportimin dhe teknologjinë e informacionit. Janë përfunduar një sërë studimesh që shqyrtojnë shkallën e suksesit dhe dështimit të projekteve.
Lufta kundër diskriminimit gjinor në botën e teknologjisë së lartë
Akti i Barazisë 2010 e bën të paligjshëm që një punëdhënës të diskriminojë punonjësit për shkak të gjinisë së tyre. Megjithatë, hulumtimi i ri sugjeron se gratë e ditura për teknologjinë mund të përballen me diskriminim gjinor në punë në firmat e teknologjisë së lartë, pjesërisht për shkak të projekteve të keqmenaxhuara. Ajo tregon se diskriminimi gjinor është ende po aq i përhapur në MB sa ishte 20 vjet […]
35 thënie të fuqishme që do t'ju frymëzojnë për të nisur një startup të suksesshëm
Citimet e shkëlqyera mund të jenë frymëzuese dhe motivuese. Ato janë në thelb copëza të fuqishme urtësie të kondensuara në 1-2 rreshta.
66% e projekteve të TI-së dështojnë
Është një shifër e vështirë për t'u gëlltitur: 66% e projekteve të softuerit të ndërmarrjeve përfundojnë me dështim. Hulumtimi thekson se vetëm një në tetë projekte të teknologjisë së informacionit mund të konsiderohet me të vërtetë i suksesshëm (dështimi përshkruhet si ato projekte që nuk plotësojnë kriteret fillestare të kohës, kostos dhe (cilësisë) të kërkesave).
19 Citate frymëzuese për të krijuar një startup të teknologjisë së re
Disa nga thëniet më frymëzuese të shqiptuara ndonjëherë për t'ju trazuar dhe për t'ju bërë të lëvizni gjatë ditës. Pavarësisht nëse ndiheni të bllokuar ose thjesht keni nevojë për një dozë të mirë frymëzimi nga mendjet e mëdha. Sigurohuni që të ushqeni trurin tuaj me citate dhe fraza frymëzuese çdo ditë.
42 Citate mjeshtërore për të frymëzuar një biznes fillestar më të shëndetshëm
Konflikti është pjesë e jetës sonë të punës dhe shpesh përdoret si një mënyrë për të zgjidhur dallimet tona dhe për të arritur një përfundim. Zakonisht është qasja që merrni që tenton të përkeqësojë çështjet dhe të shkaktojë stres të panevojshëm. Mënyra se si e trajtoni konfliktin zbulon karakterin tuaj.
5 tregues që keni punësuar menaxherin e duhur të projektit të zgjidhjeve në renë kompjuterike për fillimin tuaj
Rëndësia e punësimit të menaxherit të duhur të projektit nuk mund të mbivlerësohet mjaftueshëm. Sa herë që menaxherëve të lartë u kërkohet të identifikojnë menaxherët e shquar të projektit, ata pothuajse gjithmonë e kanë të vështirë ta bëjnë këtë. Ajo që është më shqetësuese për këtë është se pothuajse 2 trilion paund janë shpenzuar për këto projekte në të gjithë globin, sipas Gartner.
Marrja e Rrugës së Drejtë për Zbatime të Mira të Shpejtë
Një njeri i mençur tha se vetëm budallenjtë nxitojnë
35 Zgjidhjet më të mira të resë kompjuterike Kuotat e zgjidhjes së konfliktit të menaxhimit të projektit
Jezusi nuk e mbrojti jo-dhunën thjesht si një teknikë për të mposhtur armikun, por si një mjet të drejtë për t'iu kundërvënë armikut në një mënyrë të tillë që të mbajë të hapur mundësinë që armiku të bëhet po aq i mirë. Të dyja palët duhet të fitojnë. Ne jemi thirrur të lutemi për transformimin e armiqve tanë dhe t'i përgjigjemi keqtrajtimit me një dashuri që jo vetëm është e perëndishme, por gjithashtu, jam i bindur, se mund të gjendet vetëm te Zoti".
E mira, e keqja dhe e shëmtuara e metodologjive të shkathëta
Fjala "e shkathët" ka zënë vend në mesin e një morie organizatash në mbarë botën.
CEO i Axelos, Peter Hepworth në qendër të vëmendjes
Project Journal kishte privilegjin të intervistonte CEO të mëparshëm të AXELOS, Peter Hepworth. Peter na dha një pasqyrë të rolit të tij dhe AXELOS në tërësi në tetor 2015.
Zhduken 10 mitet kryesore të menaxhimit të projektit të zgjidhjeve në renë kompjuterike
Menaxhimi i projektit është mjaft sfidues pa mitet. Profesioni ka bërë një rrugë të gjatë që nga vitet 1990 dhe disa nga këto mite po zbehen. Megjithatë, ne ende shohim mbetje të tyre në një formë ose në një tjetër. Projektet e shkëlqyera ndërpresin supozimet e rreme dhe konfuzionin, duke lejuar ekipet e tyre të marrin vendime të zgjuara bazuar në realitet.
Sponsor i projektit nga Ferri - Si të përballeni
Si të krishterë, ne duhet të përpiqemi të shkojmë mirë me njerëzit përreth nesh. Kjo nuk do të thotë që ne duhet të pajtohemi gjithmonë me ta, por gjithashtu nuk duhet të kërkojmë qëllimisht mundësi për të zemëruar dhe mërzitur njerëzit. Romakëve 12:18 na thotë, nëse është e mundur, aq sa qëndron në ju, jetoni në paqe me […]
10 citate motivuese për t'ju kaluar nëpër problemet tuaja të prokurimit të zgjidhjeve në renë kompjuterike
Një citim i hartuar mirë, i ngjan shumë tregimit të mirë dhe mund të sqarojë koncepte të paqarta. Për shembull, kreativiteti" dhe "inovacioni" nuk janë dy fjalët e para që vijnë në mendje kur flasim për prokurimin. Megjithatë, sipas punimit të Deloitte Charting the Course, këtu qëndron fati i prokurimit.
Si funksionon një re hibride?
Një studim i fundit i përgatitur nga IDC reflekton se investimet në cloud mund të trefishohen në një projeksion të bërë deri në vitin 2023. Në këtë kuptim, pritet që deri në atë datë, 90% e kompanive të kenë zgjedhur të përdorin retë me shumë re ose hibride si teknologjinë kryesore për ruajtjen e bazave të të dhënave të tyre dhe detyrave të lidhura me to. Kështu, një […]
Menaxheri i Projektit të Shërbimeve Cloud apo Scapegoat?
Menaxherët e projektit kanë punën më të vështirë; ju jeni tërhequr në një mori drejtimesh të ndryshme duke u përpjekur të kënaqni menaxhmentin, ekipin tuaj dhe klientët tuaj. Ndërsa shpesh ju kërkohet të kryeni mrekulli me kohë të ngushta kthimi, është koka juaj në bllok kur gjërat nuk shkojnë sipas planit.
Si është Prince2 bileta për sukses për kompaninë prodhuese gjermane Scheidt & Bachmann Gmbh
AXELOS, pronari i portofolit të praktikave më të mira globale, ka profilizuar një projekt të vlerësuar me çmime PRINCE2 ® në studimin e tij të fundit të rastit.
34 Citimet e menaxhimit të ndryshimit të menaxherit të desktopit në distancë që provokojnë mendime
Ndryshimi është i mirë. Është gjithashtu shpesh e vështirë. Status quo-ja mund të jetë shumë më komode. Por për të pasur sukses në biznes, duhet të vraponi drejt ndryshimit.
8 rreziqet më të mëdha të projekteve të të dhënave të mëdha
Fenomeni i "Big Data" përkeqëson tensionin midis përfitimeve të mundshme dhe rreziqeve të privatësisë duke rritur anten në të dyja anët e ekuacionit. Çdo projekt mund të dështojë për një sërë arsyesh: menaxhim i keq, menaxhim i dobët buxheti ose thjesht mungesë e duhur Megjithatë, projektet e të dhënave të mëdha sjellin rreziqet e tyre specifike.
Operatori suedez i trenave përdor teknologjinë Big Data Cloud për të 'shmangur vonesat e trenave që nuk kanë ndodhur ende'
Në shenjë të gjërave që do të vijnë, një operator suedez i trenave po përdor teknologji të re që përdor të dhëna të mëdha për të parashikuar të gjithë sistemin e trenave të udhëtarëve dy orë në të ardhmen.
40 Citate frymëzuese për startup-et
Një listë e kuruar e citimeve të shkëlqyera të udhëheqjes nga udhëheqësit e mendimit të krishterë dhe nga pasazhet biblike dhe shkrimet e shenjta.
7 shenja që sugjerojnë se duhet të largoheni nga menaxhimi i projektit të shërbimeve në renë kompjuterike
Një titull pune nuk ju bën domosdoshmërisht menaxher projekti, kualifikimet dhe përvoja janë një barometër më i mirë
Pyetjet më të bëra të intervistave në cloud
Introduction The term "cloud" usually refers to any remote, Internet-based storage or large group of resources such as servers, networks, storage, services, and technology that aid businesses in cutting costs and providing superior customer care. In reality, all data is kept on physical servers in data centers; nonetheless, "the cloud" refers to a network of […]
Miliona njerëz dhe profesionistë të menaxhimit të projektit do të përfitojnë nga Programi i Ri i Zhvillimit Profesional Axelos
Për herë të parë, miliona profesionistë anembanë globit të kualifikuar në ITIL ®, PRINCE2 ® dhe PRINCE2 Agile┞¢ do të jenë në gjendje të gjurmojnë dhe regjistrojnë zhvillimin e tyre profesional nëpërmjet një skeme të Zhvillimit të Vazhdueshëm Profesional (CPD) si pjesë e AXELOS-it të ri. Programi i Zhvillimit Profesional, i cili nis sot.
Menaxhoni projektin tuaj Cloud Computing në mënyrë më efektive tani
Ka disa që e marrin menaxhimin e projektit që në fillim, por për shumë është një fushë e minuar. Në teori, menaxhimi i projektit duket i lehtë, por nuk është aq i drejtpërdrejtë sa duket.
Një ditë në jetën e një menaxheri të projektit Cloud Computing
Ne jemi të gjithë menaxherë projektesh – edhe pse mund të mos e kuptojmë. Ne planifikojmë dhe organizojmë burimet, masim arritjen e qëllimeve dhe marrim vendime se si të ecim përpara dhe të ndërmarrim veprime korrigjuese. Kuptimi dhe vëmendja ndaj detajeve të rëndësishme të menaxhimit të projektit ju lejon të udhëheqni rrugën si menaxher projekti. Ne te gjithe e dime […]
Si do të zhvillohet cloud computing në të ardhmen?
Cloud computing është procesi i ofrimit të burimeve të IT sipas kërkesës në internet. Individi paguan vetëm për burimet e përdorura. Ofruesi ofron qasje në zgjidhje të ndryshme teknologjike si llogaritja e zgjidhjeve, ruajtja në renë kompjuterike dhe bazat e të dhënave që mund të përdoren kurdo dhe kudo që kërkohet. Me fjalë të thjeshta, cloud computing është marrja me qira e shërbimeve llogaritëse si serverët, […]
Projekti Graham: Fytyra e shëmtuar e sigurisë rrugore duke përdorur të dhëna të mëdha cloud për të mirën sociale
Njihuni me Grahamin, krijesën e shëmtuar që sipas krijuesve të tij ka trupin perfekt për t'i mbijetuar një aksidenti me makinë. Projekti Graham: Fytyra e shëmtuar e sigurisë rrugore Mund të mendoni se ai duket mjaft i frikshëm, por duhet të keni zili pasi kafka e Graham është projektuar për të thithur ndikimin, njësoj si një kapele e fortë […]
Menaxheri i projektit Lazy Cloud Computing?
“Sa herë që ka një punë të vështirë për t'u bërë, ia caktoj një burri dembel; Ai është i sigurt se do të gjejë një mënyrë të lehtë për ta bërë atë. — Bill Gates” Krahasuar me njerëzit në vendet e tjera të industrializuara, amerikanët punojnë më shumë orë, marrin më pak ditë pushimi dhe dalin në pension më vonë në jetë. Angazhimi, që dikur shihej si mallkimi i […]
A është problemi "Menaxhimi" i Projektit Cloud Computing?
Si e përcaktoni ndryshimin midis "menaxhimit" dhe "udhëheqjes"? Disa njerëz thonë se menaxherët përqendrohen në bërjen e gjërave siç duhet, ndërsa udhëheqësit janë të fokusuar në bërjen e gjërave të duhura. Dhe menaxherët përpiqen të arrijnë një qëllim me burimet që kanë në dispozicion, ndërsa drejtuesit kërkojnë qëllime të reja dhe marrin burime të reja për t'i mbështetur ata. E drejtë? E drejta. Epo, […]
Natyra e kimisë së mirë të projektit të IT'
Mënyra se si luan një ekip në tërësi përcakton suksesin e tij. Ju mund të keni grupin më të madh të yjeve të projekteve individuale në botë, por nëse ata nuk luajnë së bashku, klubi nuk do të vlejë asnjë monedhë. Nicolini (2002) Kuadri teorik pohoi se kimia e mirë e projektit rrit funksionimin e ekipeve të projektit, cilësinë e […]
Një përmbledhje e humorit për menaxhimin e projekteve të IT për t'ju bërë të qeshni
Bota e menaxhimit të projekteve është një vend serioz. Vendime të mëdha. Shumë përgjegjësi. Tepër intensive. Prandaj e qeshura dhe loja janë komponentë thelbësorë për elasticitetin. Nuk është çudi që kur bëhet fjalë për udhëheqjen e projektit në kohë komplekse, një sens humori renditet atje me të menduarit strategjik dhe komunikimin e shkëlqyer. Robert Half International u gjet […]
Lista e 8 karrierave më në trend në Cloud Computing në 2022 dhe si ta merrni një të tillë
Cloud computing experts in the IT industry are in high demand, and their importance will only grow as mobile computing becomes the norm. And the need for competent IT professionals in the cloud computing sector is only expected to grow. In February of 2022, Grand View Research published a report on the condition of the […]
KRIJIMI I SHBONEVE TË BLOKVE NË WORDPRESS
Kur një faqe interneti funksionon siç synohet, ajo që ndodh prapa skenave është përtej magjepsjes. Në WordPress, platforma intuitive e menaxhimit të përmbajtjes, ai proces mund të jetë edhe më i tillë. Duke përdorur shabllone të personalizuara në PHP me WordPress 5.9, Zhvilluesit kanë thjeshtuar proceset dikur të ndërlikuara. Një proces i tillë është se si të krijohen dhe modifikohen blloqet duke përdorur Bllokun […]
Posterat që inkurajojnë dhurimin e organeve fitojnë mbështetje nga stafi i NHS - Netooze
Publikuar: 11:58 18 Mars 2014 Përditësuar: 7:03 14 Tetor 2020 Posterat e krijuar nga studentët e kolegjit për të inkurajuar më shumë donatorë organesh kanë marrë mbështetje nga stafi i NHS. Themeluesi i faqes së internetit të Video Donor, Dean Jones vendosi një projekt për studentët e vitit të parë të dizajnit grafik nga Kolegji Barking dhe Dagenham për të krijuar posterat për gjashtë javë. […]
Cloud Computing: Një vështrim i përciptë në të kaluarën, të tashmen dhe të ardhmen
The origin of the term "cloud computing" is a topic of debate among professionals. It all goes back to J.C.R. Licklider and his plan for a global computer network, according to some (dubbed the "Intergalactic Computer Network"). Andy Hertzfeld and Bill Atkinson, two Apple programmers, may have developed the TeleScript software platform in 1990 via […]
Si mund të përdoret cloud për të përmirësuar biznesin e modës dhe çfarë është saktësisht?
Në vend të një serveri të vetëm ose një kompjuteri personal, të dhënat ruhen, menaxhohen dhe përpunohen nëpërmjet një rrjeti të shpërndarë serverësh të largët të vendosur në internet. Shumë pronarë kompanish që përdorin cloud computing kanë pohuar se kjo i ndihmon bizneset e tyre të kursejnë para duke reduktuar ose eliminuar nevojën për të investuar në infrastrukturë të re. Bizneset e modës […]
Politika dhe Menaxhimi i Projekteve të TI-së, një mësim në lidership
Të gjithë e dimë se sa më shumë fuqi të kesh, aq më mirë do të jesh në gjendje ta përfundoni punën. Problemi është se shumica e menaxherëve të projektit kanë shumë përgjegjësi, por pothuajse asnjë autoritet dhe meqenëse shumica e projekteve ekzistojnë jashtë strukturave kryesore të biznesit, ata janë të detyruar të zhvillojnë metoda të tjera ndikimi. Një e keqe e pashprehur që […]
Si i ndihmon qasja e ekosistemit startup-et të lidhen për sukses
Fillimi i një firme, fitimi i vrullit në treg dhe ruajtja e rritjes janë detyra të vështira për startup-et. Pavarësisht kësaj, kompanitë pritet të mbledhin më shumë para nga kapitali sipërmarrës në 2021 sesa në çdo vit të mëparshëm. Krijimi i një firme të suksesshme kërkon më shumë sesa thjesht një plan biznesi të denjë. Siç është përshkruar nga Banka Britanike e Biznesit (BBB), […]
Cilat janë të mirat dhe të këqijat e pritjes së pamenaxhuar VPS?
VPS – Çfarë është ajo? Virtual Privater Server ose server virtual privat është kuptimi i akronimit VPS. Por a e dini se çfarë do të thotë kjo? Nëse përgjigja është jo, është mirë. Ne do t'ju shpjegojmë qartë. Një server nuk është asgjë më shumë se një kompjuter. Kur punësoni hostimin e faqes në internet, ju jeni […]
Lërini shqetësimet tona të avancuara të bëhen të menduarit dhe planifikimi i avancuar: 20 citate të menaxhimit të projektit për t'u jetuar
Menaxhimi i Projekteve IT është padyshim një nga punët më stresuese në botë. Stresi i punës ose stresi i punës nuk është gjithmonë i dëmshëm, por duhet mbajtur brenda kufijve. Stresi i punës ose stresi i punës nuk është gjithmonë i dëmshëm, por duhet mbajtur brenda kufijve. Brenda një kufiri, stresi i punës na detyron të qëndrojmë […]
HISTORIA E FAQIT TË PARË TË BOTËS
World Wide Web aktualisht përfshin rreth 2 miliardë (po, miliardë) faqe interneti, me vlerësime konservatore që e vendosin këtë numër rreth 1.9 miliardë. Kjo është vërtet mbresëlënëse duke pasur parasysh se interneti, në zanafillën e tij, kishte vetëm një faqe interneti – e para e krijuar ndonjëherë, në vitin 1991 më 6 gusht. Ishte shkëndija që çoi […]
Cili është ndryshimi më i madh midis CentOS Vs. Ubuntu?
Analizoni me ne cili është CentOS ose Ubuntu më i mirë në sistemet e serverëve! Aktualisht, kur bëhet fjalë për CentOS ose Ubuntu, miliona përdorues zgjedhin Ubuntu-në si një nga opsionet më të njohura, dhe kjo është e gjitha për shkak të veçantisë së tij. Por po, ky nuk është opsioni i fundit që kemi në dispozicion; CentOS është […]
E mira, e keqja dhe e shëmtuara e Menaxhimit të Projekteve të Cloud Computing për fillestarët
Mungesa e trajnimit për menaxhimin e projektit ose përvojës së shumë njerëzve mund të jetë një faktor i madh stresi për ta. Ndërsa aftësia e natyrshme organizative është jashtëzakonisht e dobishme, në vetvete nuk garanton që ndonjë projekt kompjuterik në cloud të jetë i suksesshëm dhe stresi i ulët. Është e hënë pasdite në zyrë. Java sapo ka filluar, por […]
A janë të rëndësishëm për ju serverët privatë virtualë?
Marrja e platformës së duhur të mbajtjes në internet mund të jetë shumë e ndërlikuar duke marrë parasysh numrin e lartë të opsioneve që janë në dispozicion në treg. Kompani të ndryshme web hosting kanë disa paketa dhe ata pretendojnë se paketat e tyre janë më të mirat. Ju mund të jeni të hutuar ndërsa përpiqeni të zgjidhni se cila paketë e mbajtjes në internet është e përshtatshme për […]
Si të vendosni shpejt një WordPress në një server Ubuntu
WordPress është sistemi më i popullarizuar i menaxhimit të përmbajtjes (CMS) në treg, duke fuqizuar 65.2% të faqeve të internetit që përkthehet në 42.4% të të gjitha faqeve të internetit. Është një nga CMS-të më miqësore për përdoruesit. Sot do t'ju tregojmë se si të vendosni WordPress në një server Ubuntu. Hapi 1 . Krijimi i serverit Shpejtësitë e ngarkimit të shpejtë të faqes në internet janë të rëndësishme për të gjitha faqet e internetit. […]
Udhëzime të thjeshta për klonimin e faqes suaj të internetit të WordPress
Për disa lloje të përditësimeve dhe ndryshimeve, është thelbësore të klononi një uebfaqe të WordPress për detyra kryesore pa rrezik, veçanërisht nëse është një biznes në rrezik. Një nga avantazhet e mëdha të WordPress, dhe arsyeja pse është rritur kaq shumë vitet e fundit, është komuniteti i madh i zhvilluesve pas tij, […]
Gati për të hapur faqen tuaj të internetit? Këtu janë hapat përfundimtarë të rëndësishëm që duhen ndërmarrë
Ndërsa përpiqeni të ndërtoni një faqe interneti të re për biznesin, argëtimin ose forumin tuaj, e vërteta është se me siguri do të keni një kohë emocionuese dhe zbuluese për të shfaqur pasionin tuaj për bashkimin e disa rreshtave të kodeve HTML. Nëse keni bashkuar disa rreshta kodi dhe jeni gati për ta vendosur atë në rrjet, […]
Cilat janë rreziqet e sigurisë të Cloud Computing?
Shumë biznese po e zhvendosin ngarkesën e tyre të punës në cloud për të rritur efikasitetin dhe për të përmirësuar proceset e punës. Me vazhdën e pandemisë së koronavirusit, më shumë biznese kaluan në cloud për të lejuar punëtorët të operojnë nga distanca. Megjithatë, pa njohuritë e duhura për rreziqet e paraqitura nga kompjuteri cloud mund të çojë në probleme serioze në organizata. Nëse keni […]
Udhëzues për Rrjetet Virtuale Private (VPN)
VPN është akronimi për Rrjetin Privat Virtual. Një VPN ju lejon të krijoni një kanal komunikimi me siguri dhe privatësi më të lartë se një lidhje "normale". Duke hyrë në internet përmes një shërbimi VPN, i gjithë trafiku i të dhënave do të kodohet, duke i garantuar përdoruesit të mbrojë informacionin dhe identitetin e tij në internet. VPN-të mund të përdoren dhe […]
Filloni udhëtimin tuaj në re? Hidhni hapin e parë pikërisht tani.