Вести од Cloud Computing, анализа на трендови и мислење

Наместо да го паузирате усвојувањето на Kubernetes, размислете за користење на IaaS и SaaS решение.
Software engineering teams can benefit from using a SaaS layer, to speed up the Kubernetes deployment process. It is currently difficult to ignore the Kubernetes effect if you are involved in the development of software that runs on the cloud nowadays. The majority of teams want to reap all of the advantages that containerization and automation can offer, […]
5 тајни за успешно управување со проекти за лидери во Cloud Computing
At some point, every cloud computing project leader will end up being called upon to lead some kind of project but find that they have few project management skills.   The lack of project management training or experience of many cloud computing project leaders can be an enormous stress factor for them. Whilst natural organizational ability […]
Од идеи за опфат на компјутери во облак до акција во три лесни чекори
A good idea is great. A good idea that’s executed perfectly can change the world. But a simple idea alone is useless.
Веб програмерите и веб-дизајнерите нема да постојат за 10 години
Се прецртува дефиницијата за веб дизајн и веб развој. Дигиталниот пејзаж се менува под вашите нозе додека го читате овој блог пост. Она што постои денес ќе изгледа многу поинаку за 10 години, затоа станете агент на промените сега и земете ја програмата, така да се каже. Те молам, не ме сфаќај […]
7 совети што треба да ги направите за да бидете менаџер на супер ИТ проект
There’s a world of difference between projects that are taken on and carried out willy-nilly, and those that are planned with precision and finesse
Што секој неискусен дизајнер на чипови треба да знае за облакот
If you're a designer considering a move to the cloud, you may be overwhelmed by the sheer volume of data at your disposal. The most important aspects of cloud computing are described in this article, and a discussion of the implications of these changes for the job of chip designers is provided. Popular facts about […]
Ефикасна стратегија за користење на cloud computing за револуција на јавните услуги.
Cloud computing е практика на правење компјутерски ресурси достапни на барање преку Интернет. Владите во голема мера се потпираа на cloud computing за одржување на основните услуги како што се телефонските линии за итни случаи и образованието на далечина за време на СОВИД-19. Наместо да трошат пари на центри за податоци и сервери, владите едноставно можат да ги изнајмат како што се бара од давателите на облак и да ги користат […]
Од А до Ш на веб дизајн, развој и хостинг: Научете како да го зборувате јазикот
Бидејќи ние сме професионалци кои хостираат, кодираат, градат и одржуваат веб-локации и апликации за живот, имаме свој „линго“, често познат како јазик на веб-локација, што понекогаш може да биде збунувачки за нашите клиенти и за другите луѓе кои не го прават тоа. дизајнира, развива и хостира веб-страници и апликации како нивен примарен извор на приход. […]
39 совети кои ќе ви помогнат да ги подобрите вашите способности за развој на веб
Областа на веб-развојот секогаш се менува, бидејќи секојдневно се создаваат нови технолошки достигнувања. Бизнисите исто така почнуваат да го разбираат значењето на дигиталната трансформација во пресрет на СОВИД-19. Производството на веб-страници станува се поважна индустрија, а како резултат на тоа, нови апликации и софтвер се […]
Топ 10 лаги кажани на веб-дизајнерите и веб-програмерите
Се чини дека секој веб-развивач и дизајнер има хорор приказна или две (или дваесет) за искористување од клиент кој нема да плати. Не можете да направите многу штом се случи. Тоа е тажно, но вистинито. Без договор или дефиниран механизам за плаќање, можеби ќе треба да ја прифатите загубата. Без правен документ, […]
Ви го претставуваме Netooze Marketplace: нашата платформа за претходно конфигурирани апликации и алатки со 1 клик
Netooze неодамна лансираше услуга дизајнирана за распоредување на vStack сервери со рачно избран сет на апликации со 1-клик создадени од технолошки партнери кои обезбедуваат алатки и услуги кои беа многу барани од нашата заедница на програмери. Инсталирањето на нови апликации никогаш не било полесно отколку со Netooze Marketplace. Инсталирањето на современи апликации може да […]
Сакате да заработите пари од Cloud Computing?
Постојат бројни примери на луѓе кои успешно работат од дома и заработуваат пари онлајн. Денес, благодарение на „Социјалната мрежа“, американски биографски драмски филм од 2010 година за основањето на веб-страницата за социјално вмрежување Фејсбук, секој студент што го напушта колеџот или универзитетот верува дека го има она што е потребно за да успее како Марк Цукерберг, […]
Кој е подобар дизајнер или развивач?
Веб-страниците се користат буквално во секој аспект од нашиот секојдневен живот. Сите страници на социјалните медиуми имаат веб-страници и или апликации. Повеќето работни места имаат интранет до кој се пристапува преку Интернет. И главно секој мобилен уред има врска на некој начин на интернет. Корисниците избираат страници што им го олеснуваат […]
Водич за Cloud Computing за мали и бизниси во развој
Cloud computing: водич за почетници Што всушност е cloud computing? Како точно функционира облакот? Повеќето од нас во денешното општество користеле некој вид на облак компјутери. Yahoo, Hotmail, Gmail и Outlook, на пример, сите користат облак. Наместо да ја извршувате програмата за е-пошта на вашиот лаптоп, вие пристапувате до Gmail преку облакот. Gmail на […]
23 цитати за Cloud Computing кои навистина резонираат со сите
Во последно време, многу се зборуваше и беше објавено на облак компјутерите, и добри и лоши. Низ доаѓањето на cloud computing, некои вистински грутки на мудрост беа ставени таму, ефективно одразувајќи го она што е на умовите на потрошувачите - а можеби и она што треба да се каже. Реномираната споредба на извршниот директор на Oracle, Лари Елисон, „водена од модата“ од 2008 година е легендарна, […]
Kubernetes на Netooze Cloud
Kubernetes сега е имплементиран на Netooze Cloud Сега можете да го креирате вашиот евтин, подготвен за употреба Kubernetes кластер за неколку минути со оптимизирано управување со ослободување, толеранција на грешки и се разбира приспособливост. Што е Кубернетес? Kubernetes е систем за оркестрација на контејнери кој е со отворен код и се користи за автоматизирање на распоредувањето на софтверот, приспособливоста и управувањето. Кубернетите […]
Зошто треба да ја однесете вашата модна продавница во Облак 
Облакот стана составен дел на модерната компаниска инфраструктура во последниве години. Techaisle откри дека бизнисите со ИТ инфраструктура и cloud computing имале повисока стапка на успех од нивните помалку технолошки ривали. Особено, малите и средни фирми (МСП) кои користат решенија за управување базирани на облак уживаат значително намалување на трошоците и зголемување на продуктивноста […]
Зошто треба да поседувате Облак за приватно претпријатие
Дали ви е преку глава од вашите тешко заработени пари потрошени на јавниот Облак? Преку употребата на вашиот заштитен ѕид, вашиот сопствен приватен Облак ќе биде создаден само за вас. Претпријатијата сè повеќе градат приватни облаци на изнајмени центри за податоци во сопственост на трговец, како што е Netooze, иако приватните облаци традиционално се извршуваат во просториите. Кога облакот е во основата […]
Процесорите Pentium и Celeron ќе бидат исфрлени од лаптопите до 2023 година
Интел ги прекинува марките Pentium и Celeron во корист на новиот Intel процесор. Новото лого ќе ги замени двете постоечки брендови во тетратките од 2023 година, навидум олеснувајќи ги работите за купувачите кои купуваат евтини лаптопи. Интел сега ќе се концентрира на брендирањето Core, Evo и vPro за своите водечки уреди, додека Intel процесорот ќе […]
40+ што треба и што не треба за Cloud Computing
Cloud computing е несомнено главен тркач во онлајн трката. Со сета енергија и зуи, лесно е секој да се фати и да премине без да ги земе предвид клучните фактори за да овозможи правилна подготовка. Технологијата го промени бизнисот на начини што не можевме да ги сфатиме. Компаниите треба да инвестираат […]
65 статистики, факти и трендови во Cloud Computing за 2022 година
Можете ли да го слушнете мистериозното „глобално пресметување на облак Hum“? Па, сигурно можам и станува се погласно и погласно од експлозијата во далечинското работење по пандемијата. Слободно може да се каже дека cloud computing длабоко го промени начинот на кој живееме и работиме како луѓе. И оваа иновација не покажува знаци на забавување […]
Кои се некои од клучните придобивки на Cloud Computing во 2022 година?
Од почетокот на бизнисот и трговијата, луѓето бараат подобри техники за складирање и пребарување на податоци. Податоците се чуваа физички на хартиени документи пред појавата на компјутерите, но денес тие се чуваат дигитално на хард дисковите на компјутерите и серверите. Неверојатни количини на информации може да се зачуваат, анализираат и повратат со […]
Ефектите на Cloud Computing врз малите и средните претпријатија во третиот свет
Телекомуникациската индустрија посвети значително внимание на облак компјутерите, додека земјите на пазарот во развој покажаа уште поголема возбуда за технологијата. Поради „гринфилд“ природата на ИКТ во многу земји, може да се замисли „прескокнување“ кон облак компјутерите. Владите ширум светот го препознаа економскиот раст кој го промовира потенцијалот на широкопојасниот интернет во последниве години. […]
Кои елементи придонесуваат за дигиталниот јаз и како можеме да го премостиме јазот?
„Дигиталниот јаз“ е разликата помеѓу процентот на луѓе во дадена област кои имаат пристап до современите форми на електронска комуникација и оние кои немаат. Мобилните телефони, телевизори, компјутери и интернет се сите примери за овој вид технологија. Кога почна да се појавува оваа празнина во пристапот до технологија и зошто? […]
Netooze Merch - Модна компјутерска стока за продажба
Модата во 2022 година не е да се биде во тренд толку многу колку што е да се има длабоко оригинално чувство за личен стил. Netooze со гордост го објавува лансирањето на нашата сопствена линија на облека на merch.netooze.com Ние составуваме маици и додатоци инспирирани од компјутерите од дизајн и технологија до вештачка интелигенција, математика и […]
100+ од најчестите прашања и одговори за интервју на SQL Server (2022)
Дали сте заинтересирани да станете SQL Developer? Кариерата во SQL е во пораст во 2022 година и може да се придружите на заедницата која постојано се проширува. MySQL е Oracle систем за управување со релациона база на податоци (RDBMS) базиран на структуриран јазик за пребарување (SQL). Во ова упатство, ќе разгледам некои од најчесто поставуваните SQL Server […]
Претворете ја единствената страница на WordPress во повеќестрана
Од WordPress 3.0, корисниците имаат можност да ги претворат своите блогови во повеќестрана инсталација на WordPress, верзија на WordPress која ви овозможува да извршувате повеќе страници од една инсталација на WordPress и контролна табла на WordPress користејќи еден сет на теми и приклучоци. Имате целосна контрола врз главниот сајт и под-страниците, вклучувајќи функции, теми, […]
Плата, раст на работа и барања за образование за веб-програмери
Кога COVID-19 се појави во 2020 година, далечинското работење исто така стана стандард во повеќето организации со работа на лице место резервирана првенствено за клучните работници. Сега има драматична промена и луксузот и флексибилноста на домашната работа во која многумина уживаа сега е во надолен тренд. И со оваа џиновска промена на плимата, […]
За околу десет години, вашиот мозок би можел да биде вметнат во компјутер
„ШТО АКО би можеле да пишувате и цртате директно од вашиот мозок во компјутер со брзина на мислата“ Колку би било кул? Или што ако можеш да влезеш во игра и да го доживееш радосното возење на животот, без ризик од повреда и смрт? Дали ова изгледа премногу пресилен за да биде […]
НА СТАРТАПИТЕ ИМ ПОТРЕБЕН ОБЛАК ВО 2022 И ПОСТОЈА
Сите стартапи, во основата, ја имаат истата амбиција: да изградат компанија од голи коски нагоре. Со оглед на тоа што некои од нив удобно градат со поддршка од инвеститорите, а други се потпираат исклучиво на буџет и напорна работа, еден неизбежен заклучок до кој ќе дојдат е овој: спроведувањето на нивните операции преку облакот е најефективниот […]
On-Premise vs. Cloud: Клучни разлики, придобивки и ризици
Во суштина, фундаменталната разлика помеѓу облакот и софтверот во просторија е местото каде што престојува. Софтверот во просторија се инсталира локално, на компјутерите и серверите на вашиот бизнис, каде што софтверот во облак е хостиран на серверот на продавачот и до него се пристапува преку веб-прелистувач.
Think Tank: Што треба да знаете за нарушувањето
Што треба да знаете за нарушувањето, според тинк-тенк За да се наруши пазарот, прво мора да се идентификуваат неговите норми, да се најдат начини да се поништат, а потоа да се развие нов бизнис модел кој ќе се натпреварува со тие норми. Овој пост ќе ви помогне да го добиете истиот увид. Овој блог, напишан од еден од […]
Зошто традиционалниот софтвер за интеграција SaaS не успева
Време е да се справиме со пречките на интеграцијата на SaaS со стратегија управувана од екосистемот. SaaS, или софтверот како услуга, е популарен пристап за компјутерски облак за обезбедување деловен софтвер. Без разлика дали за е-пошта и социјална комуникација, CRM, ERP или HRM, вашата компанија вработува најмалку еден или повеќе SaaS системи. Едноставно кажано, што е […]
Улогата на ИТ системската интеграција во дигиталната трансформација
Целосната дигитална трансформација бара ажурирана интеграција на ИТ системот. Има бројни предности за надградба на ИТ системите на компанијата. Ако сакате да ја зголемите брзината, приспособливоста и приспособливоста на вашиот бизнис додека истовремено ги намалувате трошоците, неопходна е надградба на вашата инфраструктура. Да претпоставиме дека една компанија е сериозна во врска со транзицијата кон дигитален бизнис. Во тој случај, на крајот ќе дојде […]
Вовед во Netooze Cloud Computing
Во овој прв дел од нашата серија Netooze Cloud Computing, ќе научиме сè за cloud computing, неговите многубројни услуги и многуте начини на кои може да се користи. Се чини дека ИТ секторот претрпува секојдневни смени. Природата на технологијата која постојано се развива го прави предизвик да се остане во тек со нејзините најнови иновации. Cloud computing беше таму […]
РАЗЛИЧНОСТ ВО ТЕХНИКАТА: ПРИЧИНИ ЗОШТО ИМА РАЗМИСЛУВАЊЕ
Со оглед на тоа што компаниите се повеќе и даваат приоритет на различноста во последниве години, концептот останува во голема мера апстрактен и остава многу простор за подобрување во неговото извршување, особено во технолошките и иновативните простори. Додека студиите продолжуваат да ги истакнуваат разликите меѓу мажите и жените во технолошката индустрија, при што мажите имаат четири пати поголема веројатност да добијат работа во […]
ИДНИНАТА НА КОМПЈУТИНГОТ ОБЛАК
Како што Нетуз забележува и продолжува да напредува во просторот за пресметување на облак, еволуцијата, поконкретно следниот чекор во пресметувањето облак, станува се појасна од ден на ден. Со нов слој на развој на апликации, операции и набљудување, меѓу другите елементи, се појави и „Multicloud“ кој забрзано го зголемува темпото. Додека некои се повикуваат на тоа […]
Како да се користи Terraform со Netooze
Terraform е алатка за планирање, креирање и одржување на инфраструктурата. Како и широк опсег на услуги обезбедени од други провајдери, можете да го користите за управување со Netooze VPS сервери, S3 Storage, па дури и со записи DNS. Terraform може да се ракува од вашиот десктоп или од далечински сервер и има интерфејс од командната линија. Кога користите […]
Разновидност во технологијата: Како успешно да го предизвикате статус квото!
Не е тајна дека прашањата за различноста и вклучувањето ја мачат технолошката индустрија од самиот почеток. Хомогеноста на секторот веќе не е само површински проблем; тоа е веројатно една од главните причини зошто постојат толку многу поголеми проблеми во технологијата денес! Ова има последици за еднаквоста, правдата и правичноста и предизвика катастрофални […]
ИСПОРАКА НА АПЛИКАЦИИ СО КЛАУД РАБОТА ВО ТЕК ЗА МНОГУ
Бидејќи перформансите на апликацијата се најдобрата одредница за дигитална отпорност, трансформација и успех, испораката на апликации преку облакот се појави како ефикасно средство преку кое тие цели може да се реализираат. Сепак, не многу компании можат да се поврзат со непречен процес во врска со распоредувањето на апликациите во облак. Со голем број компании кои се борат да го направат како што треба, […]
ПОСТАВУВАЊЕ НА ПАТОТ КОН КВАНТНА САЈБЕРСЕБЕНОСТ: ПЕРСПЕКТИВА НА САД
Како што квантните технологии продолжуваат да се развиваат со брзо темпо, има соодветен пораст на загриженоста во врска со безбедноста на шифрираните податоци, реалност за која американските федерални агенции станаа премногу свесни. Со оглед на тековните ограничувања на сајбер безбедноста и колку тие се неопремени да се справат со квантните закани, федералните агенции го поставија приоритет на […]
ДИГИТАЛНА ТРАНСФОРМАЦИЈА ВО ВРЕМЕ НА ПАНДЕМИЈАТА
Почетокот на пандемијата во март 2020 година наложи промена на парадигмата во начинот на кој компаниите пристапуваат кон бизнисот, при што повеќето од нив се одлучуваат за дигитални стратегии кои даваат конзистентна вредност за нив и за нивните клиенти. Како резултат на тоа, компаниите сега им служат и се однесуваат на своите клиенти многу поинаку отколку што правеа пред […]
Како да станете партнер за маркетер во Cloud Computing - Netooze
Како функционира Филијалата на Netooze маркетерите заработуваат 10% од сите плаќања на препораки за една година и 5% од сите плаќања на вашите препораки направени во текот на следните години. Сепак, Netooze Partnership Associates заработува 100% од целата добивка по режиските трошоци што може да биде посоодветно ако сакате да станете партнерски соработник во Netooze на […]
Netooze® Cloud Computing - The Backstory
Netooze® е основан во 2021 година откако Дин Џонс поднесе оставка од својата позиција како директор на стратешки проекти на Универзитетот Кранфилд, британски постдипломски јавен истражувачки универзитет специјализиран за наука, инженерство, дизајн, технологија и менаџмент за да го поддржи својот старец родител во странство за време на СОВИД-19. Раст на побарувачката за евтина ИТ инфраструктура и побрза пристапност до податоци Дин видел […]
Што е Netooze S3? - Едноставна услуга за складирање на објекти во облак
Што е складирање на Netooze S3? S3 Storage им овозможува на нашите клиенти да складираат бесконечно количество неструктурирани податоци од секаков вид и големина безбедно како објекти во Netooze S3 компатибилен и скалабилен облак простор. Случаи за употреба на Netooze S3? Хостирање медиуми: Складирањето на објекти е совршено за стриминг услуги бидејќи на секоја медиумска датотека и дава […]
Зошто VMware е јасен избор за нашата облак инфраструктура
Зошто VMware? Серверите на VMware можат да креираат, уредуваат и стартуваат виртуелни машини (ВМ) и е софтвер за виртуелизација развиен и обезбеден од VMware, Inc., подружница на Dell Technologies. Изданијата x64 на Windows и Linux го поддржуваат хостираниот хипервизор VMware Workstation. Секој оперативен систем, вклучително и варијации на Microsoft Windows, Linux, BSD и MS-DOS, може да […]
Нов опсег на сервери за компјутерски облак
Зошто vStack? VMware бара значителни ресурси за одржување на инфраструктурата. Платформата за виртуелизација vStack беше идеална затоа што заштедуваше на софтверот и хардверот и го поедностави управувањето со инфраструктурата преку хиперконвергентен пристап и побрзо скалирање и обновување на интернет. Како функционира vStack? vStack е хипер-конвергирана платформа за виртуелизација. Единствена унифицирана инфраструктура на софтверски дефинирани модули на центарот за податоци […]
40+ статистики, факти и трендови во Cloud Computing за 2022 година
Cloud computing веќе не е фикција. Тоа е реалност. И без разлика дали тоа им се допаѓа на бизнисите или не, тоа е реалност што е тука да остане. Барем во догледна иднина, облак-компјутерот ќе се зголеми. Исто така, охрабрувачки е да се види дека повеќето големи мултинационални технолошки компании веќе се преселиле во облакот и […]
Креирајте нов vstack сервер со WordPress 1 Кликнете на апликација на NETOOZE
Опис WordPress е бесплатна и отворен код платформа за градење веб-страници. Тоа е наједноставниот и најмоќниот систем за управување со содржина (CMS), кој им овозможува на корисниците без програмски вештини да креираат и управуваат со нивните веб-локации и блогови. WordPress е одлична платформа за градење на секакви веб-страници: од блогови до е-трговија, корпоративни веб-страници и портфолија […]
Cloud VPS хостинг за WordPress Geeks
WordPress натпревар направен во рајот Отсекогаш сум бил љубител на WordPress, особено кога започнав бидејќи нудеше многу опции за проширување на функционалноста на веб-страницата, а со тоа и бескрајни можности. Да бидеме искрени, WordPress е крал кога станува збор за блогирање. Но, има некои нови возбудливи алтернативни опции кои ќе ги опфатам во […]
Облак хостинг наспроти споделен хостинг кој е победник
Поставување на сцената Почнав да правам веб-страници во 2001 година. Тогаш Dreamweaver беше крал и мултимедијата беше работа. Потоа околу 2005 година налетав на WordPress и се заљубив. Главно со можност за брзо креирање веб-локација и проширување на функционалноста на таа веб-страница користејќи приклучоци. Беше речиси премногу добро за да биде вистина. јас […]
НА СОВРЕМЕНИОТ ХИБРИДЕН РАБОТЕН ПРОСТОР ИМ ТРЕБААТ ОВИЕ Основни МРЕЖНИ УСЛУГИ
Со оглед на тоа што пандемијата трајно ја менува културата на работното место и предизвикувајќи ги традиционалните поими за работните простори, организациите мораа да ги модернизираат своите мрежи и да се прилагодат на новите начини на вршење на работите. Ова доведе до хибридното работно место - модел кој ги меша во канцеларија и работа од далечина - првенствено овозможен преку усвојување на виртуелизација, приватна […]
РАБ НА ИНОВАЦИЈАТА
Почетокот на СОВИД-19 ја забрза стапката на глобална дигитална трансформација, а Нетуз верува дека ова брзо темпо на дигитализација само ќе продолжи. Ја забележавме неговата распространетост во голем број сектори, особено што се однесува на тоа како функционираат бизнисите во оваа конкурентна средина по пандемијата. Бидејќи работата на далечина останува високо на листата на приоритети […]
Инсталирање на WordPress на серверот vStack
Опис WordPress е бесплатна и отворен код платформа за градење веб-страници. Тоа е наједноставниот и најмоќниот систем за управување со содржина (CMS), кој им овозможува на корисниците без програмски вештини да креираат и управуваат со нивните веб-локации и блогови. WordPress е одлична платформа за градење на секакви веб-страници: од блогови до е-трговија, корпоративни веб-страници и портфолија […]
Дали вашата организација е подготвена да се обезбеди во облакот?
Облакот носи бројни придобивки за организациите од сите големини и типови во однос на приспособливост, потенцијални заштеди на ресурси и иновации. Како што повеќе организации од средна големина го преместуваат обемот на работа во облакот, може да се праша дали облакот е безбеден? Вистинската опасност од cloud computing е вооченото губење на контролата, вклучително и проблеми со видливоста на провајдерот […]
Индустријализирање на реперите за простор за складирање со хостиран приватен облак од облакот Netooze
Поради многуте методологии и пристапи, бенчмаркингот е жестоко спорна тема во ИТ бизнисот. Овој блог нема да ги опише сите овие начини, туку ќе објасни како го мериме нашиот хостиран приватен простор во облак. Прво треба да разбереме зошто правиме репер. Пред да произведеме било што, мора да го испитаме влијанието врз нашите клиенти. Ова би можело […]
Брз преглед на хостинг на WordPress
Дали се подготвувате да ја креирате вашата интернет страница? Без разлика дали сте сопственик на блог-страница подготвен да ја произведе вашата сосема нова електронска резиденција или услуга која има потреба од корисна, доверлива нето веб-локација за да прима нарачки и исто така да ги прошири приходите, ќе треба да ја имате вашата нето-страница пред вас. развивајќи го. Неколку нето-страници […]
Најдобри услуги за компјутерски облак за мали бизниси
Услугите за пресметување во облак се од суштинско значење бидејќи и овозможуваат на организацијата да направи резервна копија на податоците и да пристапи до информации од повеќе извори преку интернет конекција. Преку облак услугите, организациите не се потпираат на еден уред. Малите бизниси можат да добијат многу со претплата на услуги за компјутерски облак. Секогаш кога се потребни податоци, до нив може да се пристапи […]
Cloud Roadmapping: Како да изградиме совршена патоказ на нашето патување до облакот
Патот до облакот не е без ризици и предизвици. Сепак, компаниите се повеќе се свесни дека веќе не е опција, туку суштински лост да го забрзаме темпото и да се прилагодиме на времето што нè води пазарот. Компаниите кои се стремат да бидат долгорочни лидери мора да престанат да го гледаат облакот како […]
Добре дојдовте во најновите членови на семејството на DBaaS: Kafka, MySQL, PostgreSQL, OpenSearch и RedisTM*!
Видовме како јавните облак бази на податоци за MongoDB ги подобруваат перформансите на базата на податоци, приспособливоста и еластичноста. PostgreSQL, MySQL, Apache Kafka, OpenSearch и RedisTM* се бесплатни. Зошто да се разликуваат? Користи Деловни користи Моментално: Ванила DBMS опции Во следните месеци, ќе обезбедиме неколку мотори за бази на податоци. Базите на податоци за јавен облак на Netooze cloud се управувани и компатибилни со гол метал. Делегирање на базата на податоци […]
Кои се вистинските перформанси на новиот Storage за објекти со високи перформанси?
ИТ постојано пренесува податоци помеѓу работните оптоварувања, но претпочитаната техника еволуираше. Object Storage ги замени датотечните системи бидејќи нивната функционалност и апстракции се зголемија (NFS, Samba). Се појавија повеќе случаи на употреба за споделување податоци. IT не сака да се справи со складирањето за експлодираните податоци на повеќето апликации (одржување, дефект, скалирање...). Сите значајни јазици нудат библиотеки за складирање на предмети (барем за […]
Зошто усвојувањето облак за сите стартапи е невозможно
Како стартапите можат да ја искористат технологијата за да ги исполнат деловните цели и целите за раст? Облакот нуди економичност, корпоративна агилност и неограничена приспособливост. Не постои очигледен пат за миграција и прифаќање на облакот за стартување. Стартапите имаат посебни потреби врз основа на нивниот сектор, географија, база на потрошувачи и технолошка експертиза. Некои бизниси можеби ќе треба да ги натераат нивните производи да работат во простории и […]
Cloud computing: што е тоа? Сите информации што ви се потребни
Cloud computing е обезбедување на технолошки услуги како што се сервери, сеопфатна анализа, мрежна администрација, бази на податоци, складирање информации и софтвер преку системи на Интернет. Обезбедувачите на облак наплатуваат според природата на бизнисот и специфичноста на пакетот. Замислете компанија каде што сите нејзини работници можат да работат со иста програма на различни места без потреба од […]
Што е Платформа како услуга или PaaS? Сеопфатен водич за почетници
Изборот на најдоброто решение за PaaS е од клучно значење за вашиот тим за развој и вашата организација. Ајде да ја видиме дефиницијата за PaaS, можните сценарија и кои прашања ќе ви помогнат да го идентификувате најдоброто решение за вашата компанија. Што е PaaS платформа? PaaS е кратенка за Платформа како услуга. Овој термин означува облак […]
Вистинското ветување за глобална агилност и доблест во облакот
Претходниците и влијателите на деловната имплементација во облакот направија одредени прилагодувања. Веќе имаме три записи, но ова е второ на долгата листа на нашата серија на блогови. Се разоткрива и напредува на трагачите на тековните координации на облакот, состојбата на облакот и како тоа има корист од современите деловни практики. […]
Како на рангирањето влијае брзината на веб-страницата и оптимизацијата
Рангирањето на вашата веб-страница и бројот на сообраќај што го добивате се засноваат на квалитетот на вашата веб-страница. Пребарувачите користат сложени алгоритми додека го мерат квалитетот на вашата веб-страница. Пребарувачите ќе ја сметаат вашата веб-страница за автентична и со врвен квалитет ако малите елементи на вашата веб-страница се сметаат за врвни. Кога елементите на вашата веб-страница се одлични, вашиот […]
VMware и Netooze: Воведување на оптоварувањето со повеќе облак
Лондон, Англија, 4 јули 2022 година — VMware е познат продавач на софтвер за виртуелизација и облак компјутери со седиште во Пало Алто, Калифорнија, Соединетите Американски Држави. Основана во 1998 година, компанијата беше купена од Dell Technologies. Компанијата ја прошири својата база на клиенти, главно преку партнерства и превземања од други технолошки фирми. Нејзиното портфолио на производи исто така порасна, […]
Зошто решенија PaaS?
IDC предвидува дека трошоците за облак услуги ќе достигнат 530 милијарди УСД до 2021 година. Други два елементи кои исто така играат голема улога во оваа ситуација се доаѓањето на технологијата 5G и ефектот на пандемијата на бум на користењето на интернет во последните две години. Нема сомнение дека на претпријатијата и на луѓето им треба повеќе од […]
Безбедносните предизвици на оптоварувањата со високи перформанси базирани на облак
Организациите долго време се загрижени за заштита на чувствителните информации. Забележано е зголемување на количината на лични и економски чувствителни податоци кои се чуваат на интернет, а задачата за нивно обезбедување стана многу покритична. На пример, додека порано, чувствителните информации од јавниот сектор се чуваа во безбедни објекти со ограничени […]
Како Cloud технологијата ги промени набавките во последните 10 години
Во текот на изминатата деценија, деловните набавки доживеаја брз технолошки пресврт што, главно, го олесни животот на сите вклучени. Првиот глобален самит за технологија за набавки се одржа во март 2016 година. Тоа покажува дека акцентот што набавката сега го става на разбирање и користење на новите технологии, и дека очигледно е огромна точка за разговор […]
Топ 8 совети за оптимизација за веб-страници за мали бизниси
Кога веб-локациите постојано имаат корист од зголемениот сообраќај и подобро рангирање, тоа нема многу врска со среќата, а повеќе со науката, што значи дека можете да ги повторите и тие резултати. Netooze е подготвен да ви покаже како. Подолу составивме листа на 8 најдобри практики за оптимизација што можете да ги вклучите во вашиот бизнис […]
САЈТОВИ НА ВОРДПРЕС: КАКО ДА ГИ НАПРАВИТЕ ПРИЈАТЕЛНИ ЗА МОБИЛНИ
Според неодамнешните податоци, мобилните пребарувања сочинуваат повеќе од 50 проценти од сите пребарувања на Google, при што огласувачите откриваат дека најголемиот дел од нивниот сообраќај доаѓа од користењето на мобилниот телефон. Како такви, веб-локациите на WordPress ќе имаат огромна корист од тоа да бидат подостапни за огромната база на мобилни корисници. Зошто апелирате до мобилните корисници? Едноставно кажано, […]
НОВО ЕРА НА ОБЛАК СЕРВЕРИ
Воден од vStack хипер-конвергентна платформа за Linux и Windows, Netooze неодамна го лансираше својот пакет на Cloud сервери кои веќе почнаа да прават бранови на пазарот за изнајмување инфраструктура Cloud. Со цена од само 4 евра, Cloud серверите на Netooze, со минимална конфигурација за Linux од 1 процесор, 1 RAM и 25 GB SSD, ќе […]
Зошто не успеваат проектите за пресметување во облак?
Големите проекти пропаѓаат со неверојатна стапка, повеќе од 50%, според некои проценки. Зошто не успеваат проектите за пресметување во облак? Големите проекти пропаѓаат со неверојатна стапка, повеќе од 50%, според некои проценки. Понекогаш тоа е настан со еден активирач што води до неуспех. Меѓутоа, почесто, тоа е комплексен збир на проблеми кои се […]
Дали жените се подобри менаџери на ИТ проекти од мажите?
Мажите и жените се различни на многу нивоа, секој може да ви го каже ова. Иако имаат различни физички и карактерни разлики, друга значајна разлика помеѓу мажите и жените е начинот на кој тие работат, управуваат и се справуваат со различни сценарија во професионален амбиент. За многу години светот на бизнисот и улогите на проект менаџерите […]
Како динамички да се промените помеѓу Vstack и Hstack
Што има ново во iOS 16? 01 јуни 2022 година -- Структурата AnyLayout во SwiftUI ни дава можност за лесно преминување помеѓу HStack и VStack, а тоа може да се направи врз основа на кој било контекст на околината што ќе избереме да го земеме предвид. Како да имате Купишта Hstack и Vstack автоматски да разменуваат места врз основа на […]
Која е улогата на алтернативниот облак во Multicloud?
Поставките за облак на претпријатијата секогаш се развиваат. Паметните сојузи планираат за облак што се развива со нив, што ја намалува поддршката за еден давател на облак. Најголемите агенти за облак со хипер-размер се претставуваат себеси како едношалтерски систем, барајќи од вас да се развивате целосно зависни од нив како единствен извор за сите работи што можеби ви се потребни. Секогаш […]
Најдобрите техники за дизајнирање на вашата IaC инфраструктура
Инфраструктурата како код (IaC) е идеологија и куп техники за распоредување и ракување со мрежи во ерата на облакот. Планирано е IaC да ги зајакне предностите на cloud computing и да ги искористи капацитетите на инструментите за автоматска конфигурација и распоредување како Puppet, Chef, Salt, Ansible и Terraform. Целосно автоматско градење и форматирање обезбедени […]
Опции за Cloud Solutions за вашиот стартување
За 20 години, облак инфраструктурата значително се промени. VMware, овозможувач на облак, го овозможи виртуелизирањето на хардверот на серверот во 2001 година. Поради ова, IaaS дебитираше во 2006 година. Претходно, требаше да управувате со вашата инфраструктура на локацијата или да ангажирате центар за податоци. Сè уште ги одржувавте тие гаџети. IaaS беше воведен во 2006 година, овозможувајќи ви да изнајмите хардвер за сервер […]
Преглед на јавните облак услуги базирани на графички процесор
Корисниците на облак само плаќаат за времето што го користат компјутерските ресурси. Со оглед на високата цена на графичките процесори, суштински се на барање и плаќања. Размислете за користење на графичкиот процесор за експеримент со вештачка интелигенција, прототип или бизнис: се наплаќаат само ресурсите на графичкиот процесор што се користат. Со минимални однапред трошоци, достапната технологија го намалува времето до пазарот. Оваа статија опишува […]
Запознавање со складирање на објекти
Ако сакаме да пристапиме, складираме и организираме постојано растечка количина на податоци, потребни ни се модерни решенија за складирање. Податоците од апликацијата се зачувуваат на диск драјвови кои се поврзани со сервери. Ова е најдоброто за постојано ажурирани податоци, но скалирањето е предизвик бидејќи вашите дискови се поврзани со серверите на вашата база на податоци. Проблемот со скалирање […]
ТЕХНИЧКА КРИЗА: ИМИЊАТА НА ДОМЕНИ ИЗВРШУВААТ!
19,945. Тоа е преостанатиот број на имиња на домени на веб-страници оставени во целиот свет и, за среќа, ние во Netooze очекувавме да дојде овој ден. За жал, не мислевме дека ќе дојде толку брзо. Иако се развива со импресивна брзина, се чини дека нашиот технолошки напредок не може да ги надмине нашите зголемени барања. Во август 2021 година, Statista […]
ПОПРАВУВАЊЕ НА ГРАБОКИ И ПОДОБРУВАЊА ЗА БЕТА Ажурирање на WORDPRESS 6.0
Пред неколку недели, Netooze го забележа откривањето на WordPress на неговото најново ажурирање, WordPress 6.0, кое беше проследено со лансирање на неговата сега високо рафинирана, финална верзија, WordPress 6.0 Beta 3, што се одржа на 26 април 2022 година. Со оглед на драстичните подобрувања во целокупното корисничко искуство на платформата, Netooze верува дека WordPress 6.0 Beta 3 […]
Кога SQL не е доволно?
Врвот на NoSQL (NotOnlySQL) базите на податоци што започна во доцните 2000-ти се преклопуваше со повеќекратни надградби. Додека процесорите со повеќе јадра и виртуелизацијата стануваа незабележителни, облакот полета, а многу корисници ширум светот за прв пат се вклучија онлајн користејќи ги своите паметни телефони. Сè мораше да расте, а најкорисен начин да […]
Најдобри практики за пресметување без сервер
Функцијата како услуга (FaaS) е подмножество на пресметување без сервер. Неговиот фокус е главно концентриран на предизвикувачи управувани од настани каде кодот работи како одговор на барања или настани. Извештаите и податоците веруваат дека функцијата како услуга (FaaS) ќе достигне до 53 милијарди долари до 2028 година. Бидејќи корисниците на FaaS се зголемуваат од ден на […]
PaaS наспроти SaaS наспроти IaaS: Која е разликата?
Cloud computing е достапност по барање на компјутерски ресурси испорачани преку Интернет. Обезбедувачите на облак овозможуваат искористување на компјутерските ресурси без одржување физички хардвер. Постојат некои видови на испорака за ресурсите за компјутерски облак. Овие модели за испорака нудат различни слоеви на апстракција за корисникот, и секој има предности и недостатоци во зависност од […]
Дали сте подготвени да изградите своја сопствена веб-страница?
Ако сте блогер или сопственик на бизнис кој треба да го воспостави имиџот на вашиот бизнис, првото нешто што треба да направите е да изградите веб-страница. Веб-страницата и овозможува на вашата публика да знае кои сте вие, што претставувате и што нуди вашиот бизнис. Првата работа што треба да ја направите пред да ја изградите вашата веб-страница е […]
Зошто програмерите користат Netooze Cloud
Светот на тестирање и развој на апликации е распореден главно на виртуелни сервери во најголем дел. Причината за тоа е кажано затоа што е поекономично од користењето физички сервери додека ви овозможува поголема безбедност и удобност отколку што би било со работа од персонален компјутер. Собравме десет лидери на тимот […]
Oracle Cloud & Netooze: алтернатива на Oracle Cloud Infrastructure
Постојат многу провајдери достапни на пазарот кои лесно обезбедуваат IaaS. Погледнете ја оваа споредба овде ако не сте во можност да најдете алтернатива за Oracle Cloud Infrastructure. Меѓу многуте достапни провајдери, постои меѓународен облак провајдер кој е неверојатен и вреди да се погледне наречен Netooze. Oracle Cloud […]
Најдобрите уредници на IDE и кодови за програмери
Што е IDE? IDE е познат како интегрирано развојно опкружување, што е софтвер кој ги комбинира карактеристиките за развој на апликации и тестирање во еден единствен графички интерфејс. Од што обично се состои IDE? IDE обично ќе го има следново: Алатки што се користат за автоматизација на кодирање Уредувач на текстуални кодови Преведувач […]
Вашата публика станува помлада. Дали продолжувате?
Успешните луѓе секогаш ја напуштаат канцеларијата на време?
Нашето мелење 9-на-5 создаде култ на работохоличари. И за жал, осум до дванаесет часа работниот ден не се смени со години. 6 мин Сечата е преоптоварена, потценета и недоволно платена? Не е голема тајна дека пазарот на труд сега е поконкурентен од кога било. Не само што има помалку работни места за работа, туку има […]
Ова е причината зошто на вашиот бизнис му треба веб-страница. Веднаш!
Направете инстант плаќања со PayPal
Netooze воведе сосема нов начин на плаќање. Сега можете да го користите PayPal побрз, побезбеден начин за испраќање пари, плаќање преку Интернет за услуги без провизија. За да извршите плаќање за услуга, прво треба да ја внесете саканата сума за плаќање и да се најавите на вашата сметка на PayPal користејќи ја адресата на е-пошта […]
Како Cloud computing може да го премости дигиталниот јаз?
Ниту еден сектор не е погоден повеќе од производството и индустријата во последните две години. Иако развојот на индустријата беше малку бавен, тој беше стабилен поради подготвеноста на секторот да ја прифати новата технологија. Сепак, најсовремената технологија што се користи вдахна свеж живот во клучните индустрии. Бизнисите се доведени во следната […]
Како да започнете бизнис: Список за проверка
Пред да го започнете вашиот бизнис и да работи, ќе треба да ги разгледате ставките подолу. Важно е да направите некои истражувања, да го подготвите вашиот план и да ги добиете сите дозволи што ви се потребни. Без список, може да превидите некои од суштинските детали. Треба: да се организирате Подгответе ги финансиите Направете го вашиот бренд […]
Основите на безбедноста на веб-страницата
Развивањето веб-локација за секој мал или голем бизнис бара време, напор и пари. Не само што веб-страницата заработува за живеење на сопственикот на веб-страницата, туку има и сентиментална вредност. Значи, има смисла само да се заштити веб-страницата колку што е можно повеќе. Сепак, темата за безбедноста на веб-страницата може да изгледа комплицирана и застрашувачка. […]
Услови на домен: Речник
И покрај тоа што можеби мислите, има повеќе за имињата на домени отколку само да го изберете првото што ќе ви падне на ум. Имањето на вистинското име на домен ќе му помогне на вашиот онлајн бизнис да се истакне и ќе ја подигне свеста за вашиот бренд. Ако сакате да станете повеќе запознаени со имињата на домени, ќе биде мудро да ги прочитате нашите […]
Комплетен речник на услови за веб хостинг
Веб хостингот е прилично едноставен и јасен. Вие само треба да контактирате со веб-хостинг компанија и да добиете соодветен план за вашата веб-страница во зависност од тоа што ви треба. Дури и ако не сте сигурни, некој од хостинг компанијата ќе може да предложи соодветен план за вас. Меѓутоа, доколку немате […]
ЗОРА НА ЖЕНИТЕ ВО ТЕХ
Како што завршува месецот март - месецот на историјата на жената, ние во Нетуз веруваме дека влијанието што жените го имале врз нашите животи никогаш не треба да остане незабележано. Нивните приказни се приказни за триумф, искреност пред препреките, смел успех и непоколеблива посветеност на предизвикување општествени очекувања. Таков е […]
Предизвици за изведба на VMware Horizon
Лондон, Англија, 4 јули 2022 година - Кога корисниците на VMware Horizon имаат проблеми со перформансите, IT мора да ја процени потрошувачката на ресурси за да ја идентификува основната причина и да ја реши. Користењето на ресурсите на VDI значително се разликува од другите оптоварувања поврзани со инфраструктурата, како што се серверите за е-пошта или серверите за бази на податоци. Администраторите на VDI мора да бидат дополнително внимателни кога управуваат со ресурси како RAM и складирање на виртуелни […]
Следното поглавје во нашата приказна започна!
Ребрендирање во Netooze Започнуваме ново патување, ново поглавје во историјата на нашата компанија и се надеваме дека можеме да го направиме тоа заедно со вас. BestKnownHost еволуираше во Netooze. Овој процес на ребрендирање беше поттикнат од нашата одлука да ги подобриме нашите услуги и да направиме огромен скок кон облак компјутерите со откривањето на нашата […]
Имиња на домени зад сцената
Започнуваме серија од 3 дела за бизнисот со домени на Netooze cloud. Колку и да изгледа едноставно, имињата на домени се прилично софистицирани. Откако ќе ги прочитате овие написи, подобро ќе се запознаете со терминологијата, актерите, животниот век итн. Име на домен Името на доменот е уникатна, читлива низа што ја изнајмува поединец, компанија или организација на […]
Мислење: Расни разлики во ИТ: „Лекции за сите нас“
Овој месец се одбележува првата годишнина од протестите на Black Lives Matter, предизвикани од смртта на Џорџ Флојд на 25 мај 2020 година во САД. Една година подоцна, CM го праша Дин Џонс, висок менаџмент професионалец од етничко малцинство дали чувствува дека расните ставови во индустријата се менуваат. За жал, не, според мое мислење, ние сме […]
5 значајни чекори за миграција на облакот
Сега го гледаме деловниот интерес за cloud computing како алтернативна можност за стекнување технолошка предност, намалување на времето за поставување дигитална платформа на претпријатието и намалување на трошоците за сопственост на ИТ воопшто. Искуството со пандемијата покажа дека компаниите кои го користеле пристапот на облак, без разлика дали се јавни или приватни шеми за потрошувачка, биле […]
Разновидност: Точка за зборување или активен чекор во технологијата?
Технолошката индустрија во САД, и пошироко во светот, е убедливо една од финансиски најисплатливите, и во платите и инвестициите, профитот и повратот. Меѓутоа, имајќи предвид дека платите во технологијата се два пати повисоки од националниот просек, дискусиите за различноста заземаа централно место, бидејќи неодамнешните наоди откриваат дека повеќето […]
Што точно е cloud computing? Идни технологии и трендови
Зборуваме за придобивките, економијата, а исто така и за предностите на cloud computing Во изминатите 10 години, cloud computing всушност драматично ги трансформираше процесите на компанијата во бизнисот. Еден од најочигледните примери е соработката со записи и датотеки што всушност се пресели целосно на интернет. Облакот всушност го зголеми електронското подобрување бидејќи фирмите проактивно прават […]
Придобивките од Cloud Computing за бизнисот
Бизнисот од сите сектори на економијата ги користи услугите за облак компјутери. Податоците покажуваат експоненцијално зголемување на усвојувањето на cloud computing ширум светот. Ако се прашувате што подразбира cloud computing, тоа вклучува користење на хардвер и софтвер испорачани преку мрежа. T Термините се изведени од симбол во облик на облак што ја претставува апстракцијата […]
Кои се клучните разлики помеѓу DaaS и VPN?
Лондон, Англија, 4 јули 2021 година - Десктоп како услуга (DaaS) и VPN нудат слични услуги. Тие им овозможуваат на корисниците пристап до корпоративните ресурси од далечина, иако имаат бројни основни разлики. Пристап до корпоративни ресурси во рационализација на деловните процедури. Разликата помеѓу DaaS и VPN се заснова на перформансите, безбедноста, удобноста на корисниците и управливоста. DaaS им нуди на крајните корисници пристап до […]
3 Совети за справување со соработник во манипулативниот проект
Дали сте заглавени да работите со ИТ проект менаџер кој е манипулативен и нечесен? Ако сте, не сте сами! Денешното работно место е уникатно опкружување со сите кои се обидуваат да напредуваат на некој начин, облик или форма. Не е никакво изненадување што има злонамерни, подмолни ИТ менаџери на проекти кои ќе направат сè за да добијат […]
Скриени гревови за користење табели за управување со проекти за компјутери во облак
Една од најкористените алатки за управување со проекти денес е табеларната табела. Табеларните табели се сеприсутни, на кои многу се потпираат организациите за управување со податоци и донесување критични деловни одлуки. Сепак, спротивно на популарното верување, табелите не се бесплатни. Ќе признаам дека не ја прифатив рано новата технологија и кога размислував за […]
Предизвиците со кои се соочуваат стартапите со здравствена технологија и како Netooze може да помогне
Илјадници стартапи создаваат производи, гаџети и услуги за следење и анализа на здравствените податоци. Облакот Netooze прегледува три здравствени технолошки фирми за да ги научи најистакнатите тешкотии и како може да помогне соодветниот технолошки партнер. Severed Regulations Healthcare е еден од најрегулираните бизниси, со значителни парични казни, па дури и затворски казни за директорите кои […]
Netooze Private Cloud и HashiCorp Terraform – Дел 1
Производите на HashiCorp често се дискутираат во DevOps и IaaC. Terraform го рационализира обезбедувањето на инфраструктурата во просториите и облакот. Terraform управува со Јавниот облак на Netooze и GitHub понуди водич. Оваа објава разговара за Netooze Private Cloud и Terraform. Terraform го автоматизира развојот и управувањето со ресурсите за инфраструктурата VMware vSphere на Private Cloud. Може да го користите Terraform за распоредување и приспособување […]
Накратко... Управувани резервни копии на Netooze овозможени од Veeam
Veeam е резервна копија и решение за враќање при катастрофи на Netooze Hosted Private Cloud Premier и SecNumCloud. Нашата управувана услуга Bare Metal "Essentials" го вклучува. Ќе ги инсталираме и управуваме со вашите SW и HW. Изберете кои VM-а ќе ги направите резервна копија, а ние ќе го направиме останатото. Сè уште треба редовно да тестирате резервни копии, но го знаете тоа. Стандардна, напредна, […]
Ажурирање на искуството на страницата на Google за мали бизниси
Ажурирањето на искуството на страницата неодамна беше воведено од Google околу јуни. Ова ново ажурирање беше дизајнирано да им помогне на онлајн бизнисите. Ажурирањето на искуството на страницата е корисно и им помага на бизнисите да го подобрат своето рангирање во пребарувањето. Кога посетителите имаат искуство без чешање кога ја посетуваат вашата веб-локација, Google ја наградува вашата страница со вклучување на неговите основни веб-витали за […]
Кој од овие 5 типа на менаџери на проекти за компјутери во облак сте вие?
Исходот на проектот во голема мера зависи од однесувањето на менаџерот бидејќи нивните постапки директно ќе влијаат на однесувањето на тимот. Дури и со сите напори, вработените може да се потрудат да ја спасат некогаш позитивната работна средина, во сржта на секоја токсична работна средина е лошиот менаџер. Постојат различни […]
Откривајќи ја нашата палета на Управувани голи метални есенцијални производи
Компаниите мора да ја забрзаат трансформацијата на облакот поради далечинско работење и онлајн услугите. Предизвиците на брзите, големи распоредувања на дигитални решенија имаат финансиски и човечки реперкусии. Неодамна го комплетиравме нашиот универзум Bare Metal Cloud, вклучувајќи инфраструктура и капацитети за складирање со висока вредност, за да го олесниме хостирањето и интеграцијата. Managed Bare Metal се разликува од целосно управуваниот посветен […]
Опасности од Cloud Computing
Штом беше откриена ранливоста, Netooze доставени закрпи или ублажување на облакот. Случаи: Системите на клиентите се несигурни. Не можеме да го откриеме проблемот бидејќи не пристапуваме до системите на клиентите. Нашите клиенти треба да ги следат правилата. Ранливоста влијае на системот за производство на клиентот. Овие системи се нашиот примарен фокус. Внатрешните системи, а не услугите, се ранливи. Повратни информации од уредникот […]
Големина, опсег и прогноза на пазарот на софтвер за виртуелизација на VMware
Лондон, Англија, 4 јули 2020 година — VMware е софтвер кој нуди услуги за виртуелизација и облак компјутери. Со седиште во Пало Алто, Калифорнија, компанијата е основана во 1998 година како подружница на Dell Technologies. Пред да стане подружница на Dell Technologies, VMware беше купена од EMC Corporation во 2004 година. Во 2016 година, Dell Technologies ја купи EMC […]
Критични фактори што треба да се земат предвид при изборот на провајдер на Cloud Computing
Cloud computing нуди неколку предности кога е ефикасно инсталиран. Повеќе бизниси размислуваат за облак компјутери поради минималните потребни инвестиции и можноста да се прошират низ целата организација. Како организација, треба да разберете зошто се одлучувате за услуги за компјутерски облак. Најдете време да ги оцените опциите достапни на пазарот и што […]
Подобрување на еластичноста на вашите решенија за облак: улога и експертиза на управуваните даватели на услуги
Cloud computing, постојано зголемување на обемот на складирање, управување со податоци, безбедност, управување, суверенитет. Со оглед на сложеноста на ИТ инфраструктурата, многу компании/ЦИО повикуваат професионалци да им помогнат да се справат со ИТ тешкотиите. ИТ аутсорсингот може да има форма на работа со управуван давател на услуги (MSP). Овој плеер ги поврзува крајниот клиент и давателот на облак инфраструктура. Што е MSP на […]
Најдобри начини за обезбедување податоци во облакот
По результам отчета американской исследовательской компании Гартнер, во 2020 година поради неправилни конфигурации и не оптимизирани бизнис-процеси со утечки информации објавени до 80%. Поэтому компаниям, пользующимся облачными услугами, необходимо задуматься над усилением безопасности се сејчас.
Како да поставите 1C во облакот
Облачные сервисы для 1С выглядят так: перенос сервера 1С из локальной сети организации во облако провайдера. Пользователи продолжуваат да использовать привычные програми, запуская тонкий или тонкий клиенты 1С или работаја через веб-браузер. Для работы им не треба находиться во локалната сети компанија (напрямую или через VPN).
Што е виртуелна инфраструктура?
Чтобы лучше ориентироваться во терминологии, начнем с определения. Итак, виртуелна инфраструктура (Виртуелна инфраструктура) – тоа е алтернатива привычной ИТ-инфраструктуре, во основе которо во место необходимости использовать настоящее «железо» лежат виртуальные ресурси. Благодаря этому може да се собрать желаемую конфигурацию виртуальных машин, учитывая любые потребности бизнеса.
Што е виртуелна машина и како работи
Закончились времена, когда компании повсеметно строили серверные комнаты со собственным оборудованием. С появлением виртуальных машина освободились милиони квадратни метри пространства, а сотни тысяч устаревших сервери преврати во груд ненужного металла. И началась вторая жизнь без головной боли, без провальных бјуџетов, без сон ночей админов, што и дело меняющих вышедшее из строя оборудование.
Идеален хостинг за модерна веб-страница
Велат дека ништо не е совршено на светот. Тешко е да се согласите со ова, бидејќи во однос на изборот на решение за веб хостинг, дефинитивно можете да ја најдете најдобрата опција. Вие само треба да направите сè како што треба. За почеток, треба да ги споредите достапните опции за хостирање што ги нудат играчите на пазарот денес.
Што е VPS/VDS?

Кога бараме давател на услуги во облак, често наидуваме на кратенки. Некои ни се јасни, други не се многу јасни, други предизвикуваат сомнежи, а понекогаш и вистинска конфузија. IaaS, SaaS, PaaS, VPS/VDS – далеку од комплетната листа на кратенки, што може да збуни неискусен корисник. Затоа, пред да изберете услуга, треба да ја разберете.

Како екосистемскиот пристап им помага на стартапите да се поврзат за успех
Отворањето фирма, стекнувањето на импулс на пазарот и одржувањето на растот се тешки задачи за стартапите. И покрај ова, се очекува компаниите да соберат повеќе пари за ризичен капитал во 2021 година отколку во која било претходна година. Создавањето успешна фирма бара повеќе од само пристоен бизнис план. Како што е наведено од Британската бизнис банка (БББ), […]
Ако сакате да правите непријатели, обидете се да промените нешто: 17 инспиративни цитати за промена за живеење
Ако сакате да правите непријатели, обидете се да промените нешто. Промената, без разлика на која скала е, може да биде извор на стрес и вознемиреност за многумина. Сепак, вообичаено е практичарите за управување со промени да гледаат на отпорот кон промените како на ирационална бариера за напредок. Друга школа на мислата е дека отпорот кон промените е […]
Откриени 10-те најдобри митови за управување со проекти за развој на компјутери во облак
Од почетокот на времето, човештвото ги користи митовите за да ја разбере несигурноста што не опкружува. Во раните 1990-ти, многу луѓе веруваа дека управувањето со проекти е најдобро чуваната тајна во бизнисот. Меѓутоа, бидејќи управувањето со проекти не се сметаше за преовладувачка професија во тоа време, тој страдаше од недостаток […]
Дилема на проект менаџер
Толку е многу тешко да се справиш со таков бесрамен опсег; нејасно и нејасно, ќе ви кажам токму овде, немаме надеж да го направиме тоа. Целта е многу еластична, врз основа на тврдењата фантастична. Лесни презентации и прокламации изнесени на јазични бомбастични. Сум користел многу мрачни уметности. Симулации и Гант графикони. Сите […]
7 причини зошто треба да го надградите на VPS хостинг
Дали вашиот веб-хостинг план е доволно ефикасен за да ги задоволи потребите на вашата веб-страница? Се надевам дека ефикасно ги извршува своите зададени задачи. Што ако поколеба и разочара кога ви е најпотребно? Ова може да биде многу обесхрабрувачки, но вашата веб-страница сигурно ќе работи неправилно кога вашиот хостинг план е лош. Доколку забележите некоја од […]
Зошто Private Enterprise Cloud?
Приватниот облак стана едно од најинтересните и најкорисните технолошки решенија за компаниите денес. Понудата за облак е многу обемна. Постојат повеќе опции, стапки и специфични услуги на пазарот за инсталирање приватен облак, во зависност од потребите на секој од нив, но особено од контролата и управувањето со податоците. Еве зошто […]
Доброто, лошото и грдото за управување со барања
Повеќето проект-менаџери за компјутерски облак ја знаат важноста на управувањето со барањата. Без цврста основа и заземјување во предметот, управувањето со барањата брзо се свртува кон сложената и тешка страна. Зошто да управувате со барањата? Во крајна анализа, сите проекти се целосно водени од барања. Барањата обично не се фрлаат во камен. Засегнатите страни собираат увиди и […]
75 од најинспиративните лидерски цитати
Понекогаш целата инспирација што ви е потребна за успешно да го водите вашиот тим може да се најде во неколку едноставни мудри зборови. Никој не може да ја негира моќта на добриот цитат. Тие не мотивираат и инспирираат да бидеме најдобри. Твитерувајте ги, споделете ги, но што е најважно, искористете ги за да ви помогнат да станете рамномерни […]
Гласањето за Брегзит ќе предизвика втора револуција во градот Лондон
Во корпоративниот свет, постои се поголемо признание дека силните односи со клиентите можат да ја формираат основата на идните иновации.
Зошто треба да ангажирам проект менаџер за мојот проект за компјутери во облак?
Дали вреди да се ангажира проект-менаџер кога некој навидум упатен вработен може да го стори тоа? Вистината е дека проект-менаџерите на Cloud Computing можат да бидат драгоцено богатство за секоја организација. Додека просечниот вработен кој е запознаен само со одредени задачи може да биде обземен од сложеноста на главните организациски задачи, проект менаџерите се обучени да […]
Може ли да стане менаџерот на проектот Real IT Cloud?
Еден многу сериозен проблем што ја мачи индустријата за управување со проекти е недостатокот на ефективни“ ИТ проект менаџери. Проектниот менаџер, автор и говорник Питер Тејлор е познат по филозофијата „Работете попаметно, а не понапорно“ што ја застапува во „Мрзливиот проект менаџер“. Повеќето проект менаџери ја играат улогата на поштарот. Пропратната е-пошта комуникација од засегнатите страни […]
Нулта сандаче: Моќта на нов почеток
Има многу поединци кои никогаш не бришат е-пошта. Овие поединци веруваат дека справувањето со папки и грижата за тоа што да се избрише е губење време и дека Inbox Zero треба да се остави во 90-тите. Затоа, имањето нулта сандаче сè уште во голема мера се смета за Светиот грал на дигиталната ера. Што е […]
7 тајни работи што не сте ги знаеле за успешните тимови за ИТ набавки
Некои високи членови на персоналот ги гледаат трошоците за набавка како неопходно зло и ги занемаруваат сите методи за подобрување на ефикасноста за овој сектор.
Како технологијата ги промени набавките во последните 10 години
Во текот на изминатата деценија деловните набавки доживеаја брзи технолошки пресврт што, главно, го олесни животот на сите вклучени.
Природата на добрата „ИТ проект хемија“
Начинот на кој игра тимот како целина го одредува неговиот успех. Можеби ја имате најголемата група на индивидуални проектни ѕвезди во светот, но ако тие не играат заедно, клубот нема да вреди ни пара. Начинот на кој игра тимот како целина го одредува неговиот успех. Можеби ја имате најголемата група на индивидуални проектни ѕвезди во светот, но ако тие не играат заедно, клубот нема да вреди ни пара. Николини (2002) теоретската рамка тврди дека добрата проектна хемија ја подобрува работата на проектните тимови, квалитетот на финалниот производ овозможува рано откривање на проблемите.
Професор Павел Матоусек - Ласерски човек
Малку позната ласерска компанија го победи инженерскиот гигант Ролс Ројс до посакуваната награда на Кралската академија за инженерство, откако откри нов безболен начин за откривање рак на дојка
33 од најинспиративните цитати за стартапи
Сите сме виделе цитати дизајнирани да не мотивираат или инспирираат. Па, според една нова студија, луѓето кои ги објавуваат овие „инспиративни“ цитати имаат и пониски нивоа на интелигенција. Сепак, Project Journal не се согласува и некои цитати ги гледа како универзални грутки на мудрост. Ги знаете оние - оние цитати кои ви даваат „Аха!“ моменти на инспирација или значајни увиди во вашиот личен и професионален живот. Тоа се оние што сакате да ги испечатите и да ги ставите на вашиот фрижидер за да ги гледате секој ден.
15 Шокантна статистика за управување со проекти за ИТ ИТ решенија во облак
Пејзажот за управување со проекти се менува со зголемен акцент на продуктивноста, известувањето и информатичката технологија. Завршени се голем број студии кои ги разгледуваат стапките на успех и неуспех на проектите.
Борба против родовата дискриминација во светот на високата технологија
Законот за еднаквост од 2010 година го прави незаконско за работодавачот да ги дискриминира вработените поради нивниот пол. Сепак, новото истражување сугерира дека жените кои се запознаени со технологијата може да се соочат со родова дискриминација на работните места во високотехнолошките фирми, делумно поради лошо менаџирани проекти. Тоа покажува дека родовата дискриминација сè уште е толку распространета во ОК како што беше 20 години […]
35 моќни цитати кои ќе ве инспирираат да започнете успешен стартап
Одличните цитати можат да бидат инспиративни и мотивациони. Тие се во суштина моќни грутки на мудрост кондензирани во 1-2 линии.
66% од ИТ проектите не успеваат
Тешка бројка е да се проголта: 66% од софтверските проекти на претпријатијата завршуваат со неуспех. Истражувањето нагласува дека само еден од осум проекти за информатичка технологија може да се смета за вистински успешен (неуспехот се опишува како оние проекти кои не ги исполнуваат оригиналните критериуми за време, цена и (квалитет) барања).
19 инспиративни цитати за создавање нов технолошки стартап
Некои од најинспиративните цитати некогаш изговорени за да ве разбудат и да ве поттикнат да се движите низ денот. Без разлика дали се чувствувате заглавени или едноставно ви треба добра доза на инспирација од големите умови. Не заборавајте да го храните вашиот мозок со инспиративни цитати и фрази секојдневно.
42 маестрални цитати за да инспирираат поздрави бизнис стартапи
Конфликтот е дел од нашиот работен век и често се користи како начин да ги решиме нашите разлики и да дојдеме до заклучок. Обично пристапот што го земате има тенденција да ги влоши проблемите и да предизвика непотребен стрес. Како се справувате со конфликтот го открива вашиот карактер.
5 показатели дека сте го ангажирале вистинскиот проектен менаџер за Cloud Solutions за вашиот стартување
Важноста од ангажирање на вистинскиот проект менаџер не може да се прецени доволно. Секогаш кога од високите менаџери се бара да ги идентификуваат извонредните проект-менаџери, речиси секогаш им е тешко да го направат тоа. Она што е најзагрижувачко за ова е тоа што се трошат речиси 2 трилиони фунти за овие проекти ширум светот, според Гартнер.
Одење по вистинскиот пат до добри агилни имплементации
Мудриот човек рече дека само будалите брзаат
35 Најдобри Cloud Solutions Проект за управување со цитати за решавање конфликти
Исус не се залагал за ненасилство само како техника за надмудрување на непријателот, туку како праведно средство за спротивставување на непријателот на таков начин што ќе ја држи отворена можноста непријателот да стане исто толку добар. Двете страни мора да победат. Повикани сме да се молиме за преобразба на нашите непријатели и да одговориме на малтретирањето со љубов која не само што е побожна, туку и, убеден сум, може да се најде само во Бога“.
Доброто, лошото и грдото на агилните методологии
Зборот за „агилен“ навистина се зафати меѓу огромен број организации ширум светот.
Извршниот директор на Axelos, Питер Хепворт во центарот на вниманието
Project Journal ја имаше привилегијата да го интервјуира претходниот извршен директор на AXELOS, Питер Хепворт. Петар ни даде увид во неговата улога и AXELOS како целина во октомври 2015 година.
Откриени топ 10 митови за управување со проекти за решенија во облак
Управувањето со проекти е доволно предизвик без митовите. Професијата измина долг пат од 1990-тите и некои од овие митови бледнеат. Сепак, сè уште гледаме остатоци од нив во една или друга форма. Одличните проекти ги намалуваат лажните претпоставки и конфузијата, дозволувајќи им на нивните тимови да донесуваат паметни одлуки засновани на реалноста.
Спонзорот на проектот од пеколот - Како да се справите
Како христијани, треба да се трудиме да се согласуваме со луѓето околу нас. Тоа не значи дека треба секогаш да се согласуваме со нив, но и не треба намерно да бараме можности да ги налутиме и вознемириме луѓето. Римјаните 12:18 ни кажува, ако е можно, колку што лежи во вас, живејте мирно со […]
10 мотивациони цитати кои ќе ве натераат да ги надминете вашите проблеми со набавките за ИТ решенија во облак
Добро изработен цитат, многу наликува на добро раскажување и може да разјасни нејасни концепти. На пример, креативност" и "иновација" не се првите два збора што ми паѓаат на ум кога се зборува за набавка. Сепак, според трудот на Делоит, Charting the Course, тука лежи судбината на набавките.
Како функционира хибриден облак?
Една неодамнешна студија подготвена од IDC рефлектира дека инвестициите во облакот би можеле да се зголемат тројно според проекција направена до 2023 година. Во оваа смисла, се очекува дека до тој датум, 90% од компаниите ќе одберат да користат облаци со повеќе облаци или хибридни облаци како главна технологија за заштита на нивните бази на податоци и сродни задачи. Така, еден […]
Менаџер на проект за услуги на облак или Scapegoat?
Менаџерите на проекти ја имаат најтешката работа; вовлечени сте во огромен број различни насоки обидувајќи се да го задоволите раководството, вашиот тим и вашите клиенти. Иако честопати се бара да правите чуда со тесни времиња на пресврт, вашата глава е на блок кога работите не одат според планот.
4 лаги за набавките на Cloud Computing во кои веројатно верувате
The world of Procurement is seemingly full of impassioned people absolutely certain about how, what, why Procurement is all about. Like other great lies, many of these half-truths and misleading ideas sound agreeable to the ears and come packaged as good advice from influential people. How many of these popular lies have you fallen victim to?
Како Prince2 е билет за успех за германската производствена компанија Scheidt & Bachmann Gmbh
AXELOS, сопственик на Глобалното портфолио за најдобри практики, го профилираше наградуваниот проект PRINCE2 ® во својата најнова студија на случај.
34 Менаџер на далечинска работна површина што предизвикува мисли Цитати за управување со промени
Промената е добра. Исто така, често е тешко. Статус квото може да биде многу поудобно. Но, за да успеете во бизнисот, мора да трчате кон промени.
8-те најголеми ризици од проектите со големи податоци
Феноменот на „Големите податоци“ ја влошува тензијата помеѓу потенцијалните придобивки и ризиците за приватност со зголемувањето на антиката од двете страни на равенката. Секој проект може да пропадне поради повеќе причини: лошо управување, лошо управување со буџетот или само недостаток на релевантни Сепак, проектите за големи податоци носат свои специфични ризици.
Шведскиот железнички оператор користи технологија Big Data Cloud за „да избегне доцнење на возот што сè уште не се случило“
Во знак на нештата што доаѓаат, шведски воз оператор користи нова технологија која користи големи податоци за да го предвиди целиот систем на патнички воз два часа во иднината.
40 инспиративни цитати за стартапи
Курирана листа на одлични лидерски цитати од христијански мисловни водачи и од библиски пасуси и Светото писмо.
7 знаци кои сугерираат дека треба да се оддалечите од управувањето со проектот за Cloud Services
Називот на работа не мора да ве прави менаџер на проекти, квалификациите и искуството се подобар барометар
Најмногу поставувани прашања за интервју за облак
Вовед Терминот „облак“ обично се однесува на кое било оддалечено складирање базирано на Интернет или голема група ресурси како што се сервери, мрежи, складирање, услуги и технологија што им помага на бизнисите да ги намалат трошоците и да обезбедат супериорна грижа за клиентите. Во реалноста, сите податоци се чуваат на физички сервери во центрите за податоци; сепак, „облакот“ се однесува на мрежа од […]
Милиони луѓе и професионалци за управување со проекти ќе имаат корист од новата програма за професионален развој Axelos
За прв пат, милиони професионалци ширум светот квалификувани во ITIL ®, PRINCE2 ® и PRINCE2 Agile┞¢ ќе можат да го следат и евидентираат нивниот професионален развој преку шемата за континуиран професионален развој (CPD) како дел од новиот AXELOS Програма за професионален развој, која започнува денес.
Управувајте со вашиот Cloud Computing проект поефективно сега
Има неколку кои го добиваат управувањето со проекти од самиот почеток, но за многумина тоа е минско поле. Во теорија, управувањето со проекти изгледа лесно, но не е толку едноставно како што изгледа.
Еден ден од животот на проект менаџер во Cloud Computing
Сите ние сме проект-менаџери - иако можеби нема да го сфатиме тоа. Планираме и организираме ресурси, го мериме постигнувањето на целите и донесуваме одлуки како да се движиме напред и преземаме корективни мерки. Разбирањето и обрнувањето внимание на важни детали за управување со проекти ви овозможува да го водите патот како проект менаџер. Сите знаеме […]
Како ќе се развива cloud computing во иднина?
Cloud computing е процес на испорака на ИТ ресурси на барање на интернет. Поединецот плаќа само за користените извори. Давателот обезбедува пристап до различни технолошки решенија како што се решенија за пресметување, складирање во облак и бази на податоци што може да се користат секогаш и каде што е потребно. Со едноставни зборови, cloud computing е изнајмување на пресметковни услуги како сервери, […]
Проект Греам: Грдото лице на безбедноста на патиштата користејќи податоци од големиот облак за општествено добро
Запознајте го Греам, грозното суштество кое според неговите творци има совршено тело за да преживее сообраќајна несреќа. Проект Греам: Грдото лице на безбедноста на патиштата Можеби мислите дека изгледа прилично застрашувачки, но треба да бидете завидливи бидејќи черепот на Греам е дизајниран да го апсорбира ударот, слично како што е дизајнирана тврда капа […]
Мрзливиот проектен менаџер за компјутери во облак?
„Секогаш кога треба да се заврши некоја тешка работа, ја доделувам на мрзлив човек; Тој сигурно ќе најде лесен начин да го направи тоа. — Бил Гејтс“ Во споредба со луѓето во другите индустриски развиени нации, Американците работат подолго време, земаат помалку денови за одмор и се пензионираат подоцна во животот. Зафатеноста, која некогаш се гледаше како проклетство на […]
Дали е проблемот „Управување“ со проектот за компјутери во облак?
Како ја дефинирате разликата помеѓу „менаџмент“ и „лидерство“? Некои луѓе велат дека менаџерите се фокусираат на правење работи како што треба, додека лидерите се фокусирани на правење правилни работи. И менаџерите се обидуваат да постигнат цел со ресурсите што им се на располагање, додека лидерите бараат нови цели и стекнуваат нови ресурси за да ги поддржат. нели? Во право. Па, […]
Природата на добриот проект за ИТ хемија“
Начинот на кој игра тимот како целина го одредува неговиот успех. Можеби ја имате најголемата група на индивидуални проектни ѕвезди во светот, но ако тие не играат заедно, клубот нема да вреди ни пара. Николини (2002) Теоретската рамка тврди дека добрата проектна хемија ја подобрува работата на проектните тимови, квалитетот на […]
Компендиум на Хумор за управување со ИТ проекти за да ве насмее
Светот на управување со проекти е сериозно место. Големи одлуки. Многу одговорност. Високо интензивен. Затоа смеата и играта се суштински компоненти за издржливост. Не е ни чудо што кога станува збор за раководење со проекти во сложени времиња, смислата за хумор се рангира таму со стратешко размислување и одлична комуникација. Пронајден е Роберт Халф Интернационал […]
Список на топ 8 трендовски кариери во Cloud Computing во 2022 година и како да добиете една
Експертите за компјутери во облак во ИТ индустријата се многу барани, а нивната важност ќе расте само кога мобилните компјутери ќе станат норма. А потребата од компетентни ИТ професионалци во секторот за облак компјутери само се очекува да расте. Во февруари 2022 година, Grand View Research објави извештај за состојбата на […]
КРЕИРАЊЕ НА БЛОК шаблони ВО WORDPRESS
Кога веб-страницата работи како што е замислено, она што се случува зад сцената е надвор од фасцинантно. Во WordPress, интуитивната платформа за управување со содржина, тој процес може да биде уште повеќе. Користејќи прилагодени шаблони во PHP со WordPress 5.9, програмерите ги поедноставија некогаш комплицираните процеси. Еден таков процес е како да креирате и уредувате блокови со помош на Block […]
Постерите кои охрабруваат донирање органи добиваат поддршка од персоналот на NHS - Netooze
Објавено: 11:58 18 март 2014 година Ажурирано: 7:03 часот 14 октомври 2020 година Постерите дизајнирани од студенти од колеџ за да поттикнат повеќе донатори на органи добија поддршка од персоналот на NHS. Основачот на веб-страницата на Видео донатор, Дин Џонс, постави проект за студентите по графички дизајн од првата година од колеџот Баркинг и Дагенхам да ги креираат постерите во текот на шест недели. […]
Cloud Computing: Површен поглед на минатото, сегашноста и иднината
Потеклото на терминот „cloud computing“ е тема на дебата меѓу професионалците. Сè се враќа на JCR Licklider и неговиот план за глобална компјутерска мрежа, според некои (наречена „Меѓугалактичка компјутерска мрежа“). Енди Херцфелд и Бил Аткинсон, двајца програмери на Apple, можеби ја развиле софтверската платформа TeleScript во 1990 година преку […]
Како може да се искористи облакот за да се подобри модниот бизнис и што точно е тоа?
Наместо еден сервер или персонален компјутер, податоците се складираат, управуваат и обработуваат преку дистрибуирана мрежа од далечни сервери сместени на Интернет. Многу сопственици на компании кои користат cloud computing потврдија дека тоа им помага на нивните бизниси да заштедат пари со намалување или елиминирање на потребата од инвестирање во нова инфраструктура. Модните бизниси […]
Политика и ИТ проектен менаџмент, лекција за лидерство
Сите знаеме дека колку повеќе моќ имате, толку подобро ќе можете да ја завршите работата. Проблемот е што повеќето проектни менаџери имаат голема одговорност, но ретко кој овластува и бидејќи повеќето проекти постојат надвор од основните деловни структури, тие се принудени да развијат други методи на влијание. Едно неискажано зло што […]
Како екосистемскиот пристап им помага на стартапите да се поврзат за успех
Отворањето фирма, стекнувањето на импулс на пазарот и одржувањето на растот се тешки задачи за стартапите. И покрај ова, се очекува компаниите да соберат повеќе пари за ризичен капитал во 2021 година отколку во која било претходна година. Создавањето успешна фирма бара повеќе од само пристоен бизнис план. Како што е наведено од Британската бизнис банка (БББ), […]
Кои се добрите и лошите страни на неуправуваниот VPS хостинг?
VPS - Што е тоа? Виртуелен приватен сервер или виртуелен приватен сервер е значењето на акронимот VPS. Но, дали знаете што значи ова? Ако одговорот е не, тоа е во ред. Ќе ви објасниме јасно. Серверот не е ништо повеќе од компјутер. Кога ангажирате хостирање на веб-страници, вие сте […]
Дозволете нашата напредна грижа да стане напредно размислување и планирање: 20 цитати за управување со проекти за живеење
Менаџментот на ИТ проекти е несомнено една од најстресните работи во светот. Работниот стрес или работниот стрес не е секогаш штетен, но треба да се држи во граници. Работниот стрес или работниот стрес не е секогаш штетен, но треба да се држи во граници. Во одредена граница, работниот стрес нè принудува да останеме […]
ИСТОРИЈАТА НА ПРВАТА СТРАНА НА СВЕТОТ
World Wide Web моментално опфаќа речиси 2 милијарди (да, милијарди) веб-локации, со конзервативни проценки дека таа бројка е околу 1.9 милијарди. Ова е навистина извонредно ако се земе предвид дека интернетот, во својата генеза, имаше само една веб-страница – првата создадена во 1991 година, на 6-ти август. Тоа беше искрата што доведе […]
Која е најголемата разлика помеѓу CentOS vs. Убунту?
Анализирајте со нас кој е најдобриот CentOS или Ubuntu во серверските системи! Во моментов, кога станува збор за CentOS или Ubuntu, милиони корисници го избираат Ubuntu како една од најпопуларните опции, а сето тоа се должи на неговата уникатност. Но, да, ова не е последната опција што ја имаме на располагање; CentOS е […]
Доброто, лошото и грдото на управувањето со проекти во Cloud Computing за почетници
Недостигот на обука за управување со проекти или искуство на многу луѓе може да биде огромен фактор на стрес за нив. Иако природната организациска способност е многу корисна, само по себе не е гаранција дека некој проект за облак компјутери е успешен и низок стрес. Понеделник е попладне во канцеларија. Неделата само што започна, но […]
Дали ви се важни виртуелните приватни сервери?
Добивањето на вистинската веб-хостинг платформа може да биде многу збунувачки со оглед на големиот број опции што се достапни на пазарот. Различни веб хостинг компании имаат неколку пакети и тие тврдат дека нивните пакети се најдобри. Можеби ќе бидете збунети додека се обидувате да изберете кој пакет за веб-хостинг е совршен за […]
Како брзо да се распореди WordPress на Ubuntu сервер
WordPress е најпопуларниот систем за управување со содржина (CMS) на пазарот, кој напојува 65.2% од веб-локациите што во превод значи 42.4% од сите веб-локации. Тој е еден од најпознатите кориснички CMS наоколу. Денес ќе ви покажеме како да го распоредите WordPress на сервер на Ubuntu. Чекор 1 . Креирање на сервер Брзите брзини на вчитување на веб-локациите се важни за сите веб-локации. […]
Едноставни инструкции за клонирање на вашата веб-страница на WordPress
За одредени видови ажурирања и промени, од суштинско значење е да се клонира веб-локација на WordPress за најважни задачи без ризик, особено ако се работи за бизнис. Една од големите предности на WordPress, и причината зошто тој толку многу порасна во последниве години, е големата заедница на програмери зад него, […]
Подготвени да ја стартувате вашата веб-страница? Еве важни последни чекори што треба да се преземат
Додека се обидувате да изградите нова веб-страница за вашиот бизнис, забава или форум, вистината е дека сигурно ќе имате возбудливо и откривачко време за да ја покажете вашата страст за составување на неколку линии HTML-кодови. Ако сте составиле неколку линии код и сте подготвени да го поставите на мрежата, […]
Кои се безбедносните ризици на Cloud Computing?
Многу бизниси го префрлаат обемот на работа на облакот за да ја подобрат ефикасноста и да ги насочат работните процеси. Со пандемијата на коронавирус, повеќе бизниси се префрлија на облакот за да им овозможат на работниците да работат од далечина. Сепак, без соодветно познавање на ризиците од облак компјутерите може да доведе до сериозни проблеми во организациите. Ако имате […]
Водич за виртуелни приватни мрежи (VPN)
VPN е акроним за Виртуелна приватна мрежа. VPN ви овозможува да креирате канал за комуникација со поголема безбедност и приватност од „нормална“ врска. Со пристап на интернет преку VPN услуга, целиот сообраќај на податоци ќе биде шифриран, гарантирајќи му на корисникот да ги заштити своите информации и онлајн идентитетот. Може да се користат VPN и […]
Започнете го вашето патување во облак? Направете го првиот чекор токму сега.
%d блогери како овој: